Microsoft instruuje użytkowników Windows, jak zainstalować Linuxa
-
- Michael Söldner,
- 16.10.2023, godz. 12:11
Na oficjalnej stronie pomocy technicznej Microsoftu, firma wyjaśnia teraz, w jaki sposób użytkownicy mogą zainstalować Linuxa na Windows za darmo.

W ostatnich latach Microsoft zmienił swoje podejście do otwartego systemu operacyjnego Linux. Jego odchudzoną wersję można znaleźć na przykład w podsystemie Windows dla Linuksa. Ta warstwa kompatybilności umożliwia uruchamianie plików wykonywalnych Linuksa w formacie ELF.
Teraz jednak Microsoft poszedł o krok dalej i na swojej oficjalnej stronie pomocy technicznej szczegółowo wyjaśnia, w jaki sposób zainteresowani użytkownicy mogą zainstalować pełnoprawnego Linuxa na swoim komputerze z systemem Windows.
Zobacz również:
- Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej
- Open source to napęd dla innowacji
Microsoft opisuje Linuxa jako system operacyjny podobny do Windows, jednak open source i w pełni konfigurowalny. Zgodnie z instrukcjami, Linux może być zainstalowany w czterech krokach. Pierwszym krokiem jest wybór metody instalacji. Tutaj użytkownicy mogą wybierać między wspomnianym wcześniej Windows Subsystem for Linux (WSL), maszyną wirtualną (VM), lokalną instalacją na komputerze lub w chmurze.
Następnie należy wybrać odpowiednią dystrybucję Linuxa. Microsoft pomaga tutaj, biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia, wydajność komputera i dostępność szczegółowej dokumentacji. Następnie żądana dystrybucja Linuksa jest instalowana na dysku flash z co najmniej 16 GB miejsca; określone są również narzędzia do tego celu. Microsoft wyjaśnia również, jak rozpocząć pracę z menedżerami pakietów i oprogramowaniem Linux.
Dlaczego te instrukcje pojawiają się teraz?
Prawdopodobnie nie jest przypadkiem, że Microsoft publikuje teraz szczegółowy przewodnik po instalacji Linuxa. Do tej pory użytkownicy Windows 7 lub Windows 8 mogli bezpłatnie uaktualnić system do Windows 10 lub Windows 11, korzystając z istniejącej licencji. Teraz jednak klucze Windows 7 lub Windows 8 nie mogą być już używane do aktywacji nowszych wersji. W związku z tym jedyną opcją jest zakup nowej licencji. Alternatywą może być Linux, który w przeciwieństwie do Windows 7 i Windows 8 będzie nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń.
Źródło: PC World