Microsoft instruuje użytkowników Windows, jak zainstalować Linuxa

Na oficjalnej stronie pomocy technicznej Microsoftu, firma wyjaśnia teraz, w jaki sposób użytkownicy mogą zainstalować Linuxa na Windows za darmo.

Supplied Art (za zgodą)

W ostatnich latach Microsoft zmienił swoje podejście do otwartego systemu operacyjnego Linux. Jego odchudzoną wersję można znaleźć na przykład w podsystemie Windows dla Linuksa. Ta warstwa kompatybilności umożliwia uruchamianie plików wykonywalnych Linuksa w formacie ELF.

Teraz jednak Microsoft poszedł o krok dalej i na swojej oficjalnej stronie pomocy technicznej szczegółowo wyjaśnia, w jaki sposób zainteresowani użytkownicy mogą zainstalować pełnoprawnego Linuxa na swoim komputerze z systemem Windows.

Zobacz również:

  • Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej
  • Open source to napęd dla innowacji

Microsoft opisuje Linuxa jako system operacyjny podobny do Windows, jednak open source i w pełni konfigurowalny. Zgodnie z instrukcjami, Linux może być zainstalowany w czterech krokach. Pierwszym krokiem jest wybór metody instalacji. Tutaj użytkownicy mogą wybierać między wspomnianym wcześniej Windows Subsystem for Linux (WSL), maszyną wirtualną (VM), lokalną instalacją na komputerze lub w chmurze.

Następnie należy wybrać odpowiednią dystrybucję Linuxa. Microsoft pomaga tutaj, biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia, wydajność komputera i dostępność szczegółowej dokumentacji. Następnie żądana dystrybucja Linuksa jest instalowana na dysku flash z co najmniej 16 GB miejsca; określone są również narzędzia do tego celu. Microsoft wyjaśnia również, jak rozpocząć pracę z menedżerami pakietów i oprogramowaniem Linux.

Dlaczego te instrukcje pojawiają się teraz?

Prawdopodobnie nie jest przypadkiem, że Microsoft publikuje teraz szczegółowy przewodnik po instalacji Linuxa. Do tej pory użytkownicy Windows 7 lub Windows 8 mogli bezpłatnie uaktualnić system do Windows 10 lub Windows 11, korzystając z istniejącej licencji. Teraz jednak klucze Windows 7 lub Windows 8 nie mogą być już używane do aktywacji nowszych wersji. W związku z tym jedyną opcją jest zakup nowej licencji. Alternatywą może być Linux, który w przeciwieństwie do Windows 7 i Windows 8 będzie nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń.

Źródło: PC World

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200