Microsoft i OpenAI będą razem rozwijać technologię AI

Microsoft ogłosił, że zamierza rozwijać, razem z mającą swoją siedzibę w San Francisco firmą OpenAI, technologię AI (sztuczna inteligencja), inwestując w ten projekt ponad 1 mld USD.

Głównym celem projektu jest wprowadzenie do chmury Azure usługi przetwarzania danych bazującej na AGI, kolejnej wersji technologii wykorzystującej sztuczną inteligencję.

Firma OpenAI zostało założona w 2015 roku w ramach projektu non-profit, którego celem było rozwijanie technologii AI. Na początku tego roku firma powołała do życia swój komercyjny oddział, którego celem jest pozyskiwanie pieniędzy niezbędnych do dalszych inwestycji mających na celu rozwijanie technologii AI.

Zobacz również:

Inwestując w firmę OpenAI korporacja z Redmond chce przejść do następnego etapu rozwoju technologii AI, znanego pod skrótem AGI (Artificial General Intelligence). Jest to jeszcze bardzie rozwinięta forma technologii AI (którą można nazwać sztuczną ogólną inteligencją) charakteryzująca się tym, że bazujące na niej aplikacje są w stanie działać dokładnie tak jak ludzki mózg.

Dyrektor generalny OpenAI (Sam Altman) tłumaczy, dlaczego AGI jest tak ważne i w przyszłości wkroczy szeroką ławą do wszystkich aplikacji komputerowych: „Stworzenie AGI będzie być może najważniejszym momentem w rozwoju całej historii ludzkości. Współpracując na tym polu z firmą Microsoft chcemy zacząć budować systemy superkomputerowe bazujące w stu procentach na technologii AGI”.

Dla Microsoft współpraca może zaowocować powstaniem całkowicie nowych usług chmurowych, które będzie oczywiście świadczyć platforma Azure. Będą to oczywiście komercyjne usługi adresowane do przemysłu, dzięki którym Microsoft umocni swoją pozycję na tym rynku.


TOP 200