Microsoft i Amazon: więcej pamięci RAM w chmurze

Microsoft i Amazon konkurują na rynku usług chmurowych dla dużych firm i korporacji wprowadzając do oferty usługi IaaS umożliwiające uruchamianie aplikacji wymagających ogromnej pamięci operacyjnej do obsługi oprogramowania typu in-memory takiego jak SAP HANA.

Użytkownicy baz danych i aplikacji firmy SAP uzyskają wkrótce nowe możliwości ich wykorzystania jako usługi świadczonej w chmurach publicznych Microsoft Azure, a także AWS (Amazon Web Services).

Obie firmy, Microsoft i Amazon niezależnie ogłosiły, że wprowadzają do oferty nowe usługi IaaS (Infrastructure as a Service) umożliwiające uruchamianie oprogramowania baz danych SAP HANA działającego w trybie in-memory, które wymaga dostępności pamięci operacyjnej o szczególnie wysokiej pojemności.

Zobacz również:

  • Jak z sukcesem cyfryzować firmę? Nowy podcast
  • Microsoft wzmacnia bezpieczeństwo chmury Azure
  • Amazon nie zmusi pracowników do powrotu do biura

W przypadku chmury Microsoft Azure, dostępne będą maszyny wirtualne M-series oferujące pamięć RAM o pojemności do 3,5 terabajta specjalnie przystosowane do uruchamiania baz danych SAP typu in-memory.

Dodatkowo, Microsoft zapowiedział, że opracowuje nowe rozwiązanie SAP HANA on Azure Large Instances, które pozwoli na wykorzystanie nawet do 20 terabajtów pamięci RAM przez jedną maszynę wirtualną. Będzie ono specjalnie przystosowane do wymagań użytkowników takiego oprogramowania, jak na przykład SAP Business Suite 4 HANA (S/4HANA).

Natomiast dla klientów, którzy potrzebują jeszcze większej pojemności pamięci do uruchamiania aplikacji, których dobrym przykładem może być SAP Business Warehouse, Microsoft planuje wprowadzenie potężnego systemu składającego się z wielo-węzłowego zestawu instancji, który pozwoli na skalowanie pojemności pamięci RAM do imponującego poziomu aż 60 terabajtów.

Natomiast na dzień przed ogłoszeniem przez Microsoft tych planów, Amazon oświadczył, że wprowadza do oferty maszyny wirtualne pozwalające na wykorzystanie do 4 terabajtów pamięci RAM oraz przygotowuje nowe instancje „x1e.32xlarge” obsługiwane przez 128 wirtualnych jednostek CPU (4 procesory Intel Xeon E7 8880 v3 2,3 GHz).

Dodatkowo, we współpracy z SAP, Amazon przygotowuje nowe instancje, które będą wyposażone w 8 oraz 16 TB pamięci operacyjnej. Klienci Amazon mogą również skalować instancje x1.32xlarge tworząc klastry o pojemności RAM sięgającej 34 TB.

W najbliższych tygodniach maszyny wirtualne Microsoft M-series będą dostępne dla użytkowników w USA, a później oferta będzie rozszerzana na Europę i inne regiony świata. Ceny usług nie zostały jeszcze ujawnione. Natomiast SAP HANA Large Instances z 4 TB RAM są już dostępne w USA, Australii i Europie, a wersje wyposażone w jeszcze większą pamięć będą dostępne w drugiej połowie tego roku.

Z kolei Amazon nie ujawnił na razie jakie będą ceny i kiedy będą dostępne nowe instancje x1e.32xlarge.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200