Microsoft dołączył do projektu OpenJDK

Microsoft zdecydował się przystąpić do projektu OpenJDK, co oznacza iż będzie teraz czynnie wspierać i rozwijać bazujące na otwartym kodzie oprogramowanie Java. OpenJDK informuje, że korporacja z Redmond będzie na początku pracować nad drobnymi poprawkami usprawniającymi pracę Javy oraz likwidującymi niektóre pomniejsze błędy.

Analitycy sądzą, że decyzja ta została podyktowana tym, że Microsoft jest pod wieloma względami silnie uzależniony od Javy, szczególnie jeśli chodzi o chmurę Azure, która świadczy usługi wykorzystujące to oprogramowanie.

Informatycy Microsoftu zajmujący się Javą mają na tym polu spore dokonania, gdyż współpracują od dawna z innymi firmami, starając się razem z nimi rozwijać ekosystem promujący to oprogramowanie. Chodzi tu szczególnie o takie firmy, jak Oracle, Red Hat, Pivotal, Intel i SAP. Nie oznacza to jednak, że Microsoft nie będzie musiał nauczyć się reguł i zwyczajów, jakie panują w tak otwartej organizacji, jaką jest OpenJDK. Chodzi tu głównie o to, aby nie narzucał jej swoich rozwiązań i pomysłów, ale dogadywał się i szedł na kompromis.

Zobacz również:

  • Najcenniejsze światowe marki – ranking zdominowały firmy technologiczne
  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?

Warto przypomnieć, że Microsoft kupił jakiś czas temu firmę jClarity, po to aby świadczone przez niego usługi Java oferowane przez chmurę Azure miały odpowiednie wsparcie techniczne. Wspiera też oprogramowanie Java w otwartym edytorze Visual Studio Code. Miał też kłopoty związane z tym narzędziem, gdyż wiele lat temu firma Sun – twórca tego języka - oskarżyła go o naruszenie umowy precyzującej warunki korzystania z Javy. Chodziło o zarzut iż Microsoft wspiera wersję Javy, która nie jest kompatybilna z oryginałem. Spór ten zakończył w 2001 roku ugodą, a kolejną ważną datą jest 2010 rok, gdy Oracle kupił firmę Sun i przejął pieczę nad Javą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200