Microsoft dla Macintoshy

Pakiet Office 98 na platformę Apple oferuje nowsze funkcje niż jego wersja dla Windows.

Pakiet Office 98 na platformę Apple oferuje nowsze funkcje niż jego wersja dla Windows.

"Nikt nam nie powiedział, że aplikacje dla Macintosha mają być gorsze od aplikacji dla Windows". Ben Waldman, dyrektor oddziału Microsoft opracowującego aplikacje na platformę Macintosh.

Microsoft wprowadził na rynek wersję Internet Explorer 4.0 for Macintosh oraz aplikację do obsługi poczty elektronicznej Outlook Express, a jednocześnie - podczas styczniowych targów Macworld Expo w San Francisco - zaprezentował nową wersję pakietu aplikacji biurowych Office 98 Macintosh Edition, która ma się pojawić w sprzedaży w marcu br. Pewnym zaskoczeniem dla użytkowników komputerów Macintosh było wyposażenie Office 98 w nowe funkcje i cechy niedostępne w wersji dla Windows.

Tak aktywny i równoległy rozwój aplikacji Microsoftu dla obu platform - Windows i Macintosh - przed rokiem nie był nawet rozważany. Były to odrębne i konkurencyjne systemy. Sytuacja uległa zmianie pół roku temu, gdy Microsoft niespodziewanie zobowiązał się do zainwestowania 150 mln USD w borykającego się z problemami finansowymi konkurenta.

Internet Explorer 4.0 i Outlook Express dla Macintoshy

Internet Explorer 4.0 for Macintosh ma być dostępny w 10 wersjach językowych: brazylijsko-portugalskiej, duńskiej, holenderskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej, japońskiej, hiszpańskiej i szwedzkiej. Nowa wersja programu zawiera wiele ulepszeń, m.in. wykorzystuje technologię Active Setup, ułatwiającą pracę przy wykorzystaniu łączy o niskiej przepustowości, funkcje umożliwiające przeglądanie, zapisywanie, kopiowanie i przenoszenie stron WWW w trybie off-line, wsparcie formatów Dynamic HTML, Active Channel oraz Java.

Według Microsoftu, program został zoptymalizowany i zaprojektowany od nowa, jako aplikacja dla platformy Macintosh. Ma on również interfejs zgodny z wyglądem typowych aplikacji dla tej platformy. Outlook Express jest oferowany łącznie z Internet Explorer 4.0 lub jako program niezależny. Będzie też dołączany do pakietu Office 98 for Macintosh. Program zawiera wbudowane funkcje do obsługi popularnych protokołów poczty elektronicznej: POP3, SMTP, IMAP4, LDAP, MIME HTML oraz NNTP. Outlook Express został wyposażony w narzędzia ułatwiające migrację z innych pakietów oprogramowania klienckiego do obsługi poczty elektronicznej, takich jak Eudora Pro lub Messenger.

Zarówno 4.0, jak i Outlook Express for Macintosh są dostępne bezpłatnie. Programy te można ściągnąć przez Internet z serwera Microsoftu -http://www.microsoft.com/ie/mac/ orazhttp://www.microsoft.com/ie/ie40/oe/

Office 98

Pakiet Office 98 for Macintosh został wyposażony w nowe cechy niedostępne na razie w wersji dla Windows, takie jak funkcja "przeciągnij i upuść", umożliwiająca przeciągnięcie katalogu aplikacji z płyty CD-ROM na dysk w celu zainstalowania programu, oraz funkcje "samonaprawiania się" aplikacji, które mogą samodzielnie odtworzyć niezbędne do pracy, a przypadkowo usunięte pliki systemowe. Ponadto Office 98 wspiera specyficzne technologie, opracowane przez Apple, takie jak QuickTime VR.

Jak poinformował Ben Waldman, dyrektor oddziału Microsoft, zajmującego się oprogramowaniem dla Macintosh, firma zamierza równolegle rozwijać wersje Office dla Macintosh i Windows. Niektóre funkcje dostępne obecnie tylko w najnowszym pakiecie Office 98 zostaną wprowadzone do kolejnej wersji Office dla Windows, która z kolei zostanie wyposażona w inne nowe cechy, na razie niedostępne w wersji dla Macintosh.

Ta nowa polityka Microsoftu ma na celu rozszerzenie rynku odbiorców aplikacji tej firmy, a jednocześnie Ben Waldman nie obawia się, że może to wpłynąć na osłabienie sprzedaży komputerów PC z systemem Windows. Sądzi on, iż nastąpi wzrost popytu na pakiet Office dla obu platform, m.in. dlatego że niektórzy użytkownicy, pracujący w środowiskach wykorzystujących różne platformy, wstrzymywali się z upgrade'em do Office 97 for Windows ze względu na brak zgodności formatu plików z wcześniejszymi wersjami Office for Macintosh.


TOP 200