Microsoft będzie rozwijać narzędzia obsługujące sieci IoT

Korporacja z Redmond przyjęła dokładnie odwrotną strategię niż firma Google – która wycofała w zeszłym tygodniu bez rozgłosu z oferty usługę IoT Core – i postanowiła zintegrować jeszcze ściślej swoje rozwiązania IoT z całym środowiskiem chmurowym Azure.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Microsoft przeprowadził kilka miesięcy temu reorganizację, w wyniku której powstała nowa grupa robocza mająca się zająć integrowaniem środowiska chmurowego Azure (chodzi konkretnie o świadczoną przez to środowisko usługę hybrydowego zarządzania Azure Arc) z rozwiązaniami IoT i przetwarzaniem danych realizowanym na obrzeżach sieci komputerowych (edge computing).

Kolejne elementy chmury Azure, które będą integrowane z urządzeniami IoT, noszą nazwy Azure Stack i Azure Edge Zones. To ostatnie rozwiązanie (Azure Edge Zones) nadaje się idealnie do integrowania ze środowiskiem IoT, ponieważ zawiera interfejsy pozwalające komunikować się z sieciami 5G.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Jak Satya Nadella doprowadził Microsoft do wartości rynkowej 3 bilionów dolarów
  • 8 błędów strategii danych, których należy unikać

Microsoft ma obecnie w swojej ofercie szereg innych rozwiązań zaprojektowanych z myślą o sieciach IoT, takich jak Azure IoT Hub (usługa pozwalająca zarządzać zasobami IoT), Azure Digital Twins (usługa wspierająca zadanie modelowania fizycznych elementów wchodzących w skład sieci IoT) czy Azure IoT Edge (prowadzenie analityki sieci IoT) Centrum Azure IoT czy Windows for IoT.

Microsoft ma również system operacyjny obsługujący sieci IoT. Nosi nazwę Azure RTOS. Należy tu wymienić również takie narzędzia, jak Azure Sphere (mikrokontroler oparty na systemie Linux), Windows 11 IoT Enterprise i Windows 10 IoT Core (starsza platforma IoT OS, którą Microsoft nadal obsługuje, chociaż przez ostatnie lata nie była modyfikowana i jest przestarzała).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200