Microsoft Team Foundation Server jeszcze w tym miesiącu

Zbliżający się termin dostawy Visual Studio 2005 Team Foundation Server jest zwieńczeniem siedmioletnich prac firmy w obszarze produktów ALM (Application Lifecycle Management).

Team Foundation Server, pełniący rolę składnicy danych i węzła współpracy, uzupełnia dostarczany już komponent kliencki ALM - Visual Studio 2005 Team System. Na rynku pojawić się ma pod koniec bieżącego miesiąca.

Team Foundation Server umożliwia statyczną analizę kodu, śledzenie procesu tworzenia oprogramowania i rejestrowanie historii oprogramowania. Jest on kluczowym elementem platformy ALM Microsoftu.

Początki platformy ALM Microsoftu sięgają roku 1999, kiedy to rozważano decyzje o budowaniu platformy ALM własnymi siłami lub we współpracy z innymi firmami, np. Mercury Interactive. Na przełomie lat 2001 - 2002 firma zdecydowała się na samodzielne opracowanie platformy.

W pierwszej edycji Team Foundation Server, która ma być dostarczona w marcu, Microsoft zdecydował się niedawno na ograniczenie mechanizmu dostępu internetowego. Posunięcie to może wydawać się kontrowersyjne w wypadku produktów przeznaczonych do pracy grupowej. Dostęp przez Internet ma być ograniczony w pierwszym wydaniu produktu, ale ma być rozwijany w kolejnych. Pierwsze wydanie ma obsługiwać pracę grupową wykorzystującą VPN.

Dalsze plany związane z platformą ALM obejmują zaprojektowanie produktu w większym stopniu opartego na rolach, takich jak np. rola analityka baz danych. Planuje się także lepsze dostosowanie produktu do hostingu internetowego.

Przy okazji zapowiedzi Team Foundation Server, firma poinformowała o nowym wydaniu Visual Studio noszącym kryptonim 'Orcas'. Ma ono skupiać się na mechanizmach dostosowawczych do Windows Vista i Office 12. Kluczowym jest obsługa API zarządzania WinFX, które jest częścią Vista. Do budowania aplikacji przepływu zadań WinFX wykorzystuje system prezentacji Windows Presentation Foundation, znany wcześniej jako 'Avalon', platformę Web services Windows Communication Foundation ('Indigo') oraz Windows Workflow Foundation.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200