Microsoft SMS dopilnuje licencji

Premiera kolejnej wersji Microsoft Systems Management Server (SMS), określana jako R2 SP3, planowana jest na pierwszy kwartał 2007 r.

Premiera kolejnej wersji Microsoft Systems Management Server (SMS), określana jako R2 SP3, planowana jest na pierwszy kwartał 2007 r.

Nowa wersja będzie zawierać narzędzia i repozytorium do zarządzania zasobami, które Microsoft przejął w kwietniu br. wraz z firmą Assetmetrix. Oprogramowanie Assetmetrix samodzielnie wykrywa i kataloguje urządzenia i aplikacje w bazie danych obejmującej obecnie ok. 120 tys. pozycji. Oprócz tego oprogramowanie Assetmetrix kojarzy ze sobą sprzęt, systemy i oprogramowanie, co może zostać wykorzystane do szybkiej odbudowy środowisk aplikacyjnych po awariach. Microsoft planuje, że rozwiązania przejęte od

Assetmetrix staną się podstawą jego własnych rozwiązań do zarządzania licencjami. Według zapowiedzi firmy cytowanych przez serwis The Register, Microsoft w 2007 lub w 2008 r. zaoferuje technologie pozwalające zintegrować zarządzanie licencjami w SMS z systemami zakupowymi i finansowymi, co ma pozwolić firmom porównać liczbę licencji wykorzystywanych z liczbą licencji zakupionych.

Na razie licencjonowanie opiera się na deklaracjach firm odnośnie do liczby wykorzystywanych komputerów i serwerów. Ta wygoda ma ponoć "ciemniejszą stronę". Microsoft argumentuje, że wiele firm, zwłaszcza większych, czuje, że stoi na niepewnym gruncie, ponieważ nie jest pewna, czy wszystkie wykorzystywane przez nie pakiety oprogramowania są legalne.

Co oczywiste, zyska również Microsoft, ponieważ jego oprogramowania trudniej będzie używać nielegalnie. Jest całkiem prawdopodobne, że nowe rozwiązanie do zarządzania licencjami zostanie zintegrowane z rozwiązaniami opracowanymi przez przejętą właśnie przez Microsoft firmę DesktopStandard.


TOP 200