Microsoft, Novell: nowe szczegóły porozumienia

Firmy podały nowe szczegóły o wspólnych przedsięwzięciach projektowych w zakresie wirtualizacji, usług katalogowych oraz zarządzania tożsamością.

Wspólne przedsięwzięcia technologiczne mają skupiać się na projektowaniu pakietów wirtualizacyjnych dla serwerów Linux i Windows, umożliwiających uruchamianie Suse Linux Enterprise Server 10 jako systemu goszczonego na Microsoft Virtual Server 2005 R2 SP1 i na przyszłej wersji Windows Server o nazwie Longhorn. Pozwoli także na uruchamianie Longhorn jak systemu goszczonego na Suse Linux Enterprise Server 10 wykorzystującym technologię wirtualizacji Xen. Takie możliwości wirtualizacji mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Firmy pracują także nad standaryzowaną metodą zarządzania mieszanym środowiskiem fizycznych i wirtualizowanych serwerów Windows i Suse. W tym wypadku ma być wykorzystywana wersja open source specyfikacji Web Services fo Management (WS-Management), proponowana przez Novella, Novell ZENworks Orchestrator i Microsoft System Center Operations Manager, które będą uzupełnione o WS-Management w tym roku.

Zobacz również:

  • Dzięki temu porozumieniu produkcja pamięci HBM4 powinna ruszyć za dwa lata
  • Nokia wybrała platformę Red Hat

Ponadto Microsoft i Novell mają zapewnić współdziałanie usług katalogowych Active Directory (Microsoft) i eDirectory (Novell), co pozwoli na ich stosowanie do zarządzania kontrolą dostępu w mieszanych środowiskach Microsoft/Novell.

Firmy współpracują także, w ramach projektu open source, nad tworzeniem translatorów dokumentów pomiędzy formatem OpenDocument i domyślnym formatem plików Microsoft Office. Na początku marca Microsoft udostępnił Open XML/ODF Translator dla produktów Office. Novell planuje udostępnienie pod koniec marca Open XML/ODF Translator dla swojej wersji OpenOffice.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200