Microsoft Live Labs mniejszy i z nowymi zadaniami

Władze koncernu zapowiedziały, że ponad połowa obecnych członków grupy Live Labs zostanie skierowana do innych projektów. Zmieni się również specyfika zadań stawianych przed zespołem.

Według przedstawicieli koncernu reorganizacja Live Labs jest bezpośrednią reakcją na załamanie koniunktury i ma na celu m.in. rozwój najbardziej opłacalnych rozwiązań i technologii. Dotychczas działalność Live Labs koncentrowała się głównie na praktycznych rozwiązaniach tworzonych z wykorzystaniem nowatorskich technologii wedle idei Web 2.0.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w przyszłości prace Live Labs mają koncentrować się przede wszystkim na rozwoju technologii z zakresu wyszukiwania informacji. Zdaniem przedstawicieli Microsoftu ten obszar dysponuje największym potencjałem ekonomicznym i jest przynajmniej w części spójny z dotychczasową działalnością Live Labs. Część obecnych członków zespołu trafi najprawdopodobniej do działów odpowiedzialnych za rozwój m.in. serwisów MSN, systemu Windows Mobile oraz usług reklamowych Microsoft Advertising. Nie są planowane żadne zwolnienia. Nie ujawniono jednak informacji na temat dalszych losów projektów rozwijanych przez Live Labs - m.in. Photosynth i Seadragon. Wiadomo jednak, że na stanowisku dyrektora odchudzonego zespołu pozostanie Gary Flake - założyciel Live Labs.

Niewykluczone również, że członkowie grupy Live Labs będą blisko współpracować z zespołami badawczymi Yahoo. Z niepotwierdzonych doniesień wynika bowiem, że obie firmy przymierzają się do rozpoczęcia współpracy ukierunkowanej na stworzenie nowatorskiej wyszukiwarki internetowej łączącej funkcje platformy reklam online. Plan reorganizacji Live Labs wpisuje się w szereg działań zmierzających do wzmocnienia pozycji Microsoftu w segmencie wyszukiwarek internetowych. W październiku ubiegłego roku władze firmy zapowiedziały m.in. otwarcie dodatkowych, wyspecjalizowanych w algorytmach wyszukiwania, ośrodków badawczych w Europie. W marcu br. zapowiedziano również zwiększenie nakładów na prace badawczo-rozwojowe o 12 proc.

Czytaj też:

Steve Ballmer ponownie z wizytą w Polsce

Duże firmy w Polsce chętnie inwestują w innowacje

W firmach wzrasta zaufanie do open source

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200