Microsoft: Kinect dla Windows jeszcze w tym roku

W ciągu kilku tygodni na rynku zadebiutować ma urządzenie pozwalające na sterowanie oprogramowaniem działającym pod kontrolą systemu Windows za pomocą gestów i ruchów całego ciała. Zapowiadane rozwiązanie będzie wykorzystywać technologie wykorzystane w urządzeniu Microsoft Kinect.

Dotychczas technologia zastosowana w urządzeniu Microsoft Kinect wykorzystywana była głównie do sterowania grami komputerowymi. Z oficjalnych informacji wynika, że do tej pory sprzedano ok. 18 mln przystawek Kinect. Jednak wedle zapowiedzi interfejs pozwalający na sterowanie oprogramowaniem za pomocą gestów i ruchów całego ciała znajdzie zastosowanie także w środowisku Windows. Technologia znana z urządzeń Kinect ma mieć ogromny potencjał wykraczający poza dotychczasowe zastosowania w kontekście rozrywki elektronicznej. Przedstawiciele koncernu z Redmond podkreślają, że w rozwój wykorzystującego takie rozwiązanie oprogramowania dla platformy Windows zaangażowanych jest już ok. 200 dostawców aplikacji. Warto wspomnieć, że stosowne urządzenie dla platformy Windows jest już oferowane w przedsprzedaży w ramach sklepu internetowego Amazon. Cena urządzenia, które ma trafić do sprzedaży na początku lutego, została ustalona na ok. 250 USD.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, podczas towarzyszącej otwarciu tegorocznych targów Consumer Electronics Show prezentacji firmy Microsoft, prezentowano również m.in. możliwości wczesnej wersji rozwojowej systemu Windows 8, interfejsu Metro oraz oprogramowania Windows Phone. Wersja testowa systemu operacyjnego Windows 8 ma być udostępniona pod koniec lutego br. W podobnym terminie uruchomiona ma zostać platforma dystrybucji oprogramowania dla Windows 8. Rozwiązanie będzie bazować na systemach sprzedaży oprogramowania przeznaczonego dla telefonów komórkowych. Pierwsze aplikacje dla Windows 8 mają być oferowane jeszcze w tym kwartale. Planowane jest również uruchomienie wersji korporacyjnej serwisu. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że kolejna odsłona środowiska Windows zadebiutuje w drugiej połowie 2012 roku.

Zobacz również:

  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że począwszy od przyszłego roku Microsoft zamierza wycofać się z prezentacji własnych rozwiązań podczas targów Consumer Electronics Show. Wiele wskazuje więc na to, że towarzyszące otwarciu tegorocznej konferencji wystąpienie dyrektora generalnego koncernu Microsoft było ostatnią tego typu prezentacją. W minionych latach przedstawiciele giganta tylko trzykrotnie nie wygłaszali własnych prezentacji podczas targów CES. W osiemnastoletniej historii targów podobne prezentacje Microsoftu odbywały się aż 15 razy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200