Microsoft Imagine Cup Grant za aplikację na Windows Phone 7 wykrywającą malarię

Microsoft przyznał na odbywającym się niedawno Światowym Forum Ekonomicznym nagrodę Imagine Cup Grant zespołowi za opracowanie autorskiej wersji Windows Phone 7 i aplikacji wykrywającej malarię. Program przesyła zebrane dane do serwerów zlokalizowanych w chmurze, które mapują je, lokalizując w ten sposób ognisko zakażenia i w konsekwencji zapobiegając rozwojowi epidemii.

Aplikację LifeLens należy uruchamiać na telefonach wyposażonych w obiektyw powiększający obraz co najmniej 350 razy. Telefon robi zdjęcia zabarwionych próbek krwi, które są analizowane przez aplikację. Specjalny program zlicza wszystkie komórki krwi znajdujące się na zdjęciu oraz podaje liczbę komórek, w których znajdują się pasożyty malarii.

Jak podaje witryna lifelensproject.com, aplikację można wykorzystywać do wykrywania choroby oraz do przesyłania danych w celu monitorowania zdrowia różnych grup ludzi. Twórcy aplikacji LifeLens twierdzą, że jest ona dużo bardziej dokładna niż dostępne obecnie rozwiązania tego typu (szybkie testy wykrywające zagrożenia), które dają nieraz aż w 60-ciu procentach błędne wyniki.

Zobacz również:

Nagroda Imagine Cup Grant została stworzona z myślą o zachęceniu młodych ludzi do tworzenia przedsiębiorstw handlowych lub organizacji non-profit, które pracują w oparciu o rozwiązania zaprojektowane przez Microsoft. W skład nagrody wchodzi 75 000 USD, oprogramowanie, usługi cloud computing, wsparcie techniczne firmy Microsoft, możliwość korzystania z konta Microsoft BizSpark oraz dostęp do zasobów, takich jak Microsoft Innovation Centers. Microsoft ułatwia też nagrodzonym programistom kontakt z własną siecią inwestorów, z organizacjami pozarządowymi oraz z partnerami biznesowymi.


TOP 200