Microsoft Edge z coraz większym wsparciem dla PWA

Microsoft Edge pozwoli na instalowanie aplikacji PWA na różnych urządzeniach.

PWA zyskuje większe wsparcie Edge'a / Fot. KOBU Agency, Unsplash.com

PWA zyskuje większe wsparcie Edge'a / Fot. KOBU Agency, Unsplash.com

Microsoft szuka metody ułatwiającej instalowanie progresywnych aplikacji internetowych (PWA - progressive web apps) na wielu urządzeniach i z poziomu przeglądarki internetowej Edge.

Sprawdź: Koparka kryptowalut

Zobacz również:

  • Przeglądarka Edge zostanie ściśle zintegrowana z Adobe Acrobat
  • Publiczna wersja zapoznawcza aplikacji Loop już dostępna
  • Brave będzie blokować okienka z powiadomieniami o plikach cookie

Obecnie firma testuje już Edge do uproszczenia procesu instalacji PWA. I tak, po zainstalowaniu aplikacji PWA na jednym urządzeniu, na drugim zobaczymy opcję jej instalacji za pomocą jednego kliknięcia. Wystarczy że korzystamy z Edge'a i jesteśmy zalogowani na konto Microsoftu.

Ruch Microsoftu wydaje się bardzo uzasadniony. W dobie pracy zdalnej wiele osób wykonuje zadania na więcej niż jednym urządzeniu. Ułatwienie instalacji i dostępu do aplikacji PWA z pewnością wpłynęłoby na poprawę komfortu pracy.

Nowa funkcja będzie dostępna w menu "Aplikacje" w przeglądarce Microsoft Edge.

Czym są aplikacje PWA?

PWA to w zasadzie aplikacje webowe czy strony internetowe, które jednak zachowują się tak, jak aplikacje natywne, oferując podobną funkcjonalność. Mogą dynamicznie dostosowywać się do ekranów poszczególnych urządzeń, ale są też znacznie lżejsze niż wersje instalowane na dysku/w pamięci. Dzięki temu zyskujemy dwie ważne rzeczy: nie musimy nic pobierać i instalować, a dodatkowo aplikacje mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, co ma pozytywny wpływ na żywotność baterii.

Zobacz: Darknet

Już od kilku lat mówi się, że aplikacje PWA mają szansę zastąpić aplikacje mobilne dostępne w sklepach takich jak Google Play czy Apple App Store. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, aby tak miało się stać.

Nowa funkcja jest dostępna dla użytkowników Edge Canary. Szersze wdrożenie nastąpi pewnie w ciągu najbliższego miesiąca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200