Microsoft Dynamics CRM dostępny jako usługa

Oficjalną premierę systemu Microsoft Dynamics CRM 2011 zaplanowano na 28 lutego. Od dzisiaj (18 stycznia) oprogramowanie jest jednak dostępne w formie usługi. Bezpłatne testy mają potrwać przynajmniej do końca lutego. Zdaniem analityków system Microsoft Dynamics CRM Online będzie konkurencyjny m.in. wobec rozwiązań firm Salesforce i Oracle.

Poza zmianami funkcjonalnymi system Microsoft Dynamics CRM w wersji 2011 zawiera m.in. usprawnienia w zakresie wizualizacji danych, narzędzia służące optymalizacji procesów sprzedażowych oraz interfejsu. Od września zeszłego roku oprogramowanie znajduje się w fazie testów. Natomiast zapowiadane od października 2010 roku oprogramowanie linii Microsoft Dynamics CRM oferowane w modelu Software as a Service bazuje na wybranej funkcjonalności platformy Microsoft Dynamics CRM 2011. Rynkowa premiera obu wersji systemu jest planowana na koniec lutego br. Do momentu premiery potrwają bezpłatne, publiczne testy platformy Dynamics CRM Online. Oprogramowanie jest dostępne na witryniehttp://crm.dynamics.com. System Microsoft Dynamics CRM Online jest dostępny w 41 wersjach językowych, w tym również po polsku.

Zdaniem analityków nowa oferta koncernu z Redmond jest wymierzona przede wszystkim przeciwko rozwiązaniom firm Salesforce i Oracle. Oprogramowanie Microsoft Dynamics CRM Online ma konkurować m.in. ceną. Zgodnie z oficjalnymi informacjami do 30 czerwca br. obowiązuje promocyjna oferta cenowa - przez pierwszy rok miesięczny dostęp dla jednego użytkownika systemu Microsoft Dynamics CRM Online kosztować ma 31 euro. Dla porównania średnie miesięczne opłaty za wykorzystywanie zbliżonych funkcjonalnie, oferowanych w formie usługi rozwiązań firm Salesforce i Oracle wynoszą odpowiednio: 65 USD i 75 USD.

Jednocześnie przedstawiciele koncernu Microsoft podkreślają, że pod względem funkcjonalnym oprogramowanie Microsoft Dynamics CRM Online nie jest bezpośrednim odbiciem możliwości środowiska Salesforce.com. Ma być jednak porównywalne pod kątem możliwości praktycznego wykorzystania w typowych procesach m.in. z zakresu sprzedaży. Oprogramowanie ma również wspierać pracę zespołową. "Prawdziwa wartość systemu Dynamics CRM 2011 ma wynikać z faktu, że został on zaprojektowany pod kątem potrzeb sprzedawców, a nie menedżerów" - mówi Ray Wang, analityk firmy Constellation Research. Według niego na korzyść nowej platformy przemawiają również funkcje znane z innych produktów linii Dynamics - m.in. pełna integracja ze środowiskiem Microsoft Outlook i oprogramowaniem Sharepoint. Możliwe będzie również rozszerzenie standardowej funkcjonalności oprogramowania m.in. za pośrednictwem wyspecjalizowanych rozwiązań oferowanych przez partnerów firmy Microsoft. Tego rodzaju aplikacje mają być oferowane m.in. za pomocą uruchomionego w sierpniu ubiegłego roku serwisu Microsoft Dynamics Marketplace.

W ciągu ostatniego miesiąca przedstawiciele koncernu z Redmond ujawnili również szczegółowe informacje na temat kolejnych wersji rozwijanych w ramach linii Microsoft Dynamics systemów klasy ERP. Zgodnie z zapowiedziami system Microsoft Dynamics AX w kolejnej wersji ma być bardziej otwarty na integrację z rozwiązaniami firm trzecich i wyposażony w szereg rozwiązań branżowych. Z kolei zmiany funkcjonalne w kolejnej , znanej jako NAV 7, wersji oprogramowania dedykowanego dla firm sektora MSP mają koncentrować się przede wszystkim na architekturze systemu, interfejsie oraz narzędziach z zakresu raportowania. Planowane jest też rozszerzenie oferty usług dodatkowych względem systemy NAV. Warto dodać, że w połowie grudnia zeszłego roku na rynku zadebiutowała nowa, oznaczona symbolem 2009 R2 wersja systemu Microsoft Dynamics NAV.

Czytaj też:

Rok 2011 w branży ERP oczami analityków

Będą kolejne zmiany w strukturach kierowniczych Microsoftu

W 2011 roku będzie mniej wdrożeń systemów klasy ERP?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200