Microsoft, Apple, Google, HTC, LG i Motorola oskarżone o łamanie patentów

Amerykańska firma NTP złożyła pozwy przeciwko sześciu producentom smartfonów oraz mobilnych systemów operacyjnych. O nielegalne korzystanie z technologii związanej z dostarczaniem wiadomości e-mail do urządzeń mobilnych oskarżeni zostali m.in. Apple, Google oraz HTC.

NTP to firma specjalizująca się w technologiach mobilnych - posiada ona bogate portfolio patentów z tej dziedziny i... regularnie pozywa przedsiębiorstwa naruszające owe patenty. Niedawno ponad 612 mln USD musiał jej zapłacić RIM (Research In Motion), producent popularnych smartfonów BlackBerry.

Teraz na jej celowniku znalazło się sześć firm - Apple, Google, HTC, LG, Microsoft oraz Motorola. W złożonych w miniony piątek pozwach koncerny oskarżono o nielegalne wykorzystywanie opatentowanej technologii odpowiedzialnej za dostarczanie wiadomości e-mail do urządzeń mobilnych (w sumie chodzi o osiem różnych patentów).

"Wykorzystywanie własności intelektualnej NTP bez wykupienia odpowiednich licencji jest po prostu nieuczciwie - zarówno wobec naszej firmy, jak i innych przedsiębiorstw, które wnoszą stosowne opłaty licencyjne. Niestety, jedynym sposobem na wyegzekwowanie naszych praw jest pozew sądowy - tylko tak możemy sprawić, by twórcy technologii zostali odpowiednio wynagrodzeni za swoją pracę" - napisał w specjalnym oświadczeniu Donald Stout, współzałożyciel NTP.

NTP licencjonuje swoje technologie m.in. firmom Good Technology, Nokia oraz Visto. Przedstawiciele wszystkich sześciu pozwanych firm na razie nie komentują informacji o pozwie (część z nich jeszcze nie zapoznała się z pełną treścią dokumentów sądowych).

Warto dodać, że NTP już wcześniej - w 2007 r. - pozwała za naruszenie patentów kilka firm z sektora telekomunikacyjnego, m.in. Verizon Communications, AT&T, oraz Sprint Nextel (to czołowi amerykańscy operatorzy).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200