Micro USB i "mały jack" standardem w komórkach

CTIA, amerykańska organizacja zrzeszającą firmy z branży telekomunikacyjnej postanowiła promować dwa rodzaje interfejsów do podłączania urządzeń zewnętrznych do telefonów komórkowych - Micro USB oraz 3,5 mm (minijack).

Przedstawiciele CTIA wysłuchali narzekań użytkowników, którzy kupując nowy telefon komórkowy (nawet tej samej marki) musieli również na ogół kupować nową ładowarkę samochodową lub zestaw słuchawkowy. Producenci telefonów przez lata stosowali przeróżne standardy wtyczek, a operatorzy wcale nie byli skłonni trzymać na półkach wszystkie akcesoria dla każdego modelu telefonu.

Członkowie CTIA zgodzili się wspierać wspólny standard we wszystkich urządzeniach wyprodukowanych po 1 stycznia 2012. Jest to jednak tylko deklaracja, a nie wiążące kogokolwiek zalecenie. CTIA ma jednak nadzieję, że członkowie grupy wprowadzą pomysł w życie.

Wybrano trzy możliwości dla producentów sprzętu komórkowego: port USB Micro B do ładowania baterii i transferu danych oraz minijack 3,5 mm do słuchawek i mikrofonów, port USB Micro AB i minijack, port USB Micro AB do ładowania, transferu danych i słuchawek na USB. Nie zdecydowano o jednolitym standardzie do przesyłu wideo wysokiej rozdzielczości, gdyż nie jest pewne czy Micro USB podoła jego wymaganiom.

CTIA już wcześniej przyjęło Micro USB jako standard ładowarek telefonicznych (Universal Charging Solution) od roku 2012, podążając śladem m.in. innej organizacji - GSMA. Najnowsza decyzja CTIA poszerza zakres stosowania Micro USB do transferu danych z innymi urządzeniami.

Zwolennicy przekonują, że wprowadzenie Universal Charging Solution zaowocuje zmniejszeniem ilość odpadów zatruwających środowisko. UCS pozwoli na stosowanie jednej ładowarki dla wszystkich obecnych i przyszłych telefonów. Wyeliminuje także nawet 51 tys. ton nikomu nie potrzebnych ładowarek.

Zaoszczędzą też producenci i operatorzy, którzy do tej pory dodawali ładowarkę do każdego telefonu" - uważa Allen Nogee, analityk In-Stat. "Model biznesowy zakładający zarabianie dużych pieniędzy na sprzedaży (niekompatybilnych) akcesoriów nie sprawdził się, dlatego producenci przestali inwestować w rozwój niestandardowych interfejsów" - dodaje Avi Greengart, analityk Current Analysis

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200