Mglista przyszłość HP-EDS

W skali globalnej HP zatrudnia obecnie prawie 160 tys. osób. Przychody koncernu w 2007 roku kształtowały się na poziomie 104 mld USD. Dla porównania, zatrudniający 139 tys. osób EDS, osiągnął w zeszłym roku pięciokrotnie niższe przychody. Zdaniem analityków bezpośrednim efektem fuzji obu firm będą przede wszystkim zmiany organizacyjne, zmierzające do zwiększenia efektywności działalności. Można spodziewać się, że będą one oznaczały m.in. redukcje zatrudnienia w EDS.

W ocenie ekspertów postępująca automatyzacja usług świadczonych przez HP i EDS może być korzystna dla klientów obu firm i umożliwić zmniejszenie kosztów usług IT. Niestety może również przyczynić się do negatywnej zmiany efektywności świadczonych usług. Możliwe również, że HP będzie stopniowo ograniczał działalność EDS w zakresie obsługi i tworzenia niestandardowych pakietów aplikacji. Dotychczas firma ta zajmowała się tworzeniem dużych, monolitycznych projektów informatycznych, które w swoich założeniach znacznie odbiegają od coraz wyraźniejszych trendów zwinnego programowania i dostarczania oprogramowania w postaci predefiniowanych pakietów.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

Podobne wątpliwości mają również dotychczasowi klienci EDS. Warto dodać, że niektóre z firm korzystających z usług tej firmy są równocześnie konkurentami HP. Jednym z takich klientów EDS jest firma Xerox. Kontrakt podpisany nieco ponad miesiąc temu zakłada, że EDS zajmie się m.in. obsługą klientów i wsparciem technicznym. Wartość umowy to ok. 263 mln USD. Według przedstawicieli amerykańskiego koncernu fuzja z HP nie będzie miała większego wpływu na obsługę dotychczasowych kontraktów EDS. "Zapowiedziana transakcja może jednak przyczynić się do zwiększenia elastyczności obu firm w przypadku zaistnienia określonych warunków biznesowych" - mówi Carl Langsenkamp, odpowiadający w firmie Xerox za kontakty z mediami. Tymczasem HP i Xerox konkurują ze sobą m.in. na rynku rozwiązań do zarządzania dokumentami. Jego zdaniem w związku z fuzją nie są planowane żadne zmiany zawartego kontraktu. Niezależni eksperci podkreślają jednak, że dla dotychczasowych klientów obu firm zapowiedziana fuzja może stać się świetną okazją do renegocjacji zawartych wcześniej kontraktów.


TOP 200