MetaCert ochroni użytkowników smartfonów i komputerów przed atakami phishing

Każdy wie, jak groźne są ataki wykorzystujące phishing. Warto więc wiedzieć że opracowano narzędzie, które może ochronić użytkowników smartfonów i komputerów przed tego typu zagrożeniami.

To innowacyjna aplikacja nosząca nazwę MetaCert. Nie jest jeszcze ogólnodostępna, ale z chwilą gdy będzie ją można zainstalować np. na smartfonie, może nam zaoszczędzić sporo kłopotów.

Większość użytkowników komputerów i smartfonów wie, że nie należy klikać nieznanych nam linków zawartych w wiadomościach pocztowych, ponieważ mogą one nas przekierować na stronę zawierająca kod, który spróbuje np. ukraść nasze poufne dane. Czy możliwe jest jednak, aby jakieś narzędzie powiedziało nam, że konkretny link stwarza takie zagrożenie, zanim klikniemy go?

Zobacz również:

  • Apple ostrzega przed szpiegowskim oprogramowaniem działającym podobnie jak Pegasus
  • Google zmienia algorytmy - więcej reklam w Gmailu
  • Sprawdzone sposoby na ochronę służbowej skrzynki pocztowej

Taką właśnie aplikacją jest MetaCert. Rozwiązanie bazuje na technologii opracowanej swego czasu z myślą o tym, aby ułatwić życie deweloperom piszącym webowe aplikacje. Dodaje ono do środowiska WebView dodatkową warstwę bezpieczeństwa, która zwalcza phishing.

Trzeba w tym momencie od razu wyjaśnić, że decydujący się na nią użytkownicy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że rezygnują wtedy w pewnym sensie z prywatności. Chodzi bowiem o to, że MetaCert musi mieć dostęp do treści naszych wiadomości, co nie każdemu może odpowiadać.

MetaCert korzysta z usług dwóch baz danych, które są regularnie aktualizowane. W pierwszej znajduje się zbiór znanych phishingowych adresów e-mail, a w drugiej lista zawierająca adresy usług, pod które podszywają się hakerzy przeprowadzający ataki typu phishing (sklepy internetowe, banki, itp.).

Kiedy odbieramy wiadomość e-mail, MetaCert sprawdza ja wiadomość wertując wspomniane wcześniej bazy danych. Następnie zaznacza je. Czerwona flaga ostrzega, że link odsyła do znanej strony phishingowej. Szara flaga mówi, że link jest nierozpoznawalny. Kolor zielony oznacza, że link jest bezpieczny. Jeśli jednak przypadkowo klikniemy szkodliwy link, zanim dostaniemy się do strony aplikacja wyświetli ostrzeżenie. Aby odczytać daną stronę, musimy świadomie zignorować je.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200