Meta grozi usunięciem treści dziennikarskich w USA

Meta (Facebook) zagroziła usunięciem treści dziennikarskich ze swoich platform. Powód? Firmie nie odpowiada to, że amerykańscy prawodawcy chcą wprowadzić przepisy faworyzujące media informacyjne do corocznej ustawy o zezwoleniach na obronę.

Meta nie chce oddawać kontroli / Fot. Brett Jordan, Unsplash.com

Meta nie chce oddawać kontroli / Fot. Brett Jordan, Unsplash.com

Meta dostrzega niebezpieczeństwo dla swojego modelu biznesowego w obliczu proponowanej ustawy. Ta jest znana szerzej pod nazwą "ustawy o konkurencji i ochronie dziennikarstwa" i jeśli zostanie wprowadzona, stworzyłaby czteroletnie zwolnienie na mocy amerykańskiego prawa antymonopolowego, umożliwiające serwisom informacyjnym wspólne negocjacje z platformami mediów społecznościowych o większy udział w przychodach z reklam, w zamian za ich treści informacyjne.

Inaczej mówiąc, media miałyby publikować swoje treści w platformach społecznościowych, a platformy - niejako w podzięce za content - dzielić się zyskami z reklam.

Zobacz również:

  • Facebook i Instagram bez reklam, ale za dodatkową opłatą
  • Facebook świętuje 20-lecie
  • Facebook bez treści informacyjnych w Kanadzie

Nowa ustawa to jeden z projektów antymonopolowych dla sektora technologicznego. Na Kapitolu rozpatrywane są również inne.

Meta nie chce się zgodzić

"Jeśli Kongres uchwali źle przemyślany projekt w ramach przepisów dotyczących bezpieczeństwa narodowego, będziemy zmuszeni rozważyć usunięcie wiadomości newsowych z naszej platformy, a nie poddać się negocjacjom powołanym przez rząd, które niesprawiedliwie pomijają wszelkie wartości, które zapewniamy dla serwisów informacyjnych poprzez zwiększony ruch i subskrypcje" - powiedział rzecznik Meta Andy Stone.

Meta pokazała już, że nie są to tylko komentarze, lecz może wprowadzić takie działania. Kiedy podobne ustawodawstwo było niemal uchwalone w Australii w zeszłym roku, firma na pewien czas zawiesiła możliwość udostępniania i przeglądania linków do newsów na swoich platformach.

W tym tygodniu organizacja Fight for the Future, która specjalizuje się w "prawach cyfrowych", informowała, powołując się na liczne źródła, że nowa ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200