Meta Quest Pro to gogle do wirtualnej rzeczywistości za ponad 7000 zł. Czy znajdzie się klient?

Mark Zuckerberg nie przestaje wierzyć w wizję o metawersum. Ostatnio Meta zaprezentowała najnowsze gogle do wirtualnej rzeczywistości - Quest Pro VR. Sprzedaż ruszy 21 października, ale cena jest dość zaporowa. To aż 1500 dol.

Meta Quest Pro trafią na rynek / Fot. Materiały własne

Meta Quest Pro trafią na rynek / Fot. Materiały własne

Co ciekawe, w Europie cena gogli wynosi 1799,99 euro, czyli w przeliczeniu na polskie złotówki aż 8643 zł. Gogle Meta Quest Pro zaprezentowano w trakcie konferencji Meta Connect i są one adresowane do twórców treści, które trafiałyby do metawersum.

Dotychczasowe bardzo popularne gogle VR kosztowały znacznie mniej. Były to Meta Quest 2 w cenie o 1100 dol. niższej. Meta chce jednak, aby pomiędzy goglami był duży przeskok technologiczny i dlatego postawiła na wyraźnie lepsze komponenty, nieszczególnie myśląc o tym, jak wpłynie to na cenę końcową.

Zobacz również:

  • Meta żegna się z komunikatorem Workplace

I tak, Meta Quest Pro ma ulepszone praktycznie wszystko. Od zaawansowanego chipu mobilnego Snapdragon, opracowanego we współpracy z Qualcomm (pozwoli na tworzenie bardziej zaawansowanej grafiki), po ulepszone kontrolery dotykowe, które zawierają wbudowane czujniki do precyzyjnego śledzenia dłoni. Są też nowe soczewki, zapewniające lepsze wrażenia z czytania treści w świecie wirtualnym.

Meta Quest Pro to również mix dwóch światów

Najnowszy headset zawiera również kilka funkcji rzeczywistości mieszanej (mixed-reality). W praktyce oznacza to korzystanie z rozwiązań rzeczywistości rozszerzonej, gdzie pewne elementy świata wirtualnego nakładane są na to, co widzimy w świecie fizycznym. Zuckerberg zachwalał takie rozwiązanie, przekonując że będzie to ważna cecha metawersum.

Meta Quest Pro to gogle do wirtualnej rzeczywistości za ponad 7000 zł. Czy znajdzie się klient?

W trakcie prezentacji pojawił się również Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoft, by omówić współpracę z Meta. Microsoft chce wprowadzić niektóre aplikacje do pracy zespołowej na urządzenia Quest VR. Będzie to czat zespołowy, pakiet oprogramowania Microsoft 365, jak i firmowa usługa gier w chmurze Xbox.

Bardzo więc możliwe, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli np. tworzyć prezentacje PowerPoint w metawersum, czy też analizować dane w Excelu.

Inwestorzy na razie jednak nie są przekonani do wizji Zuckerberga. Debiut Meta Quest Pro nie sprawił, że akcje spółki wzrosły. Sam sprzęt wydaje się świetnej jakości, ale w obecnych czasach gospodarczych jest zdecydowanie za drogi i istnieje obawa, że Meta nie zrealizuje zbyt wysokiej sprzedaży.

Akcje Meta od początku roku są na wysokiej stracie (-60,56%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200