Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

Firma Meta poinformowała, że w tym tygodniu poszerzy grono użytkowników usługi Messenger, którzy będą mogli przetestować nowy mechanizm szyfrowania czatów i przekazów wideo, pracujący w trybie end-to-end. Zapowiada też, że udostępni go wszystkim do końca tego roku, jako ustawienie domyślne.

System szyfrowania end-to-end miał być udostępniony wcześniej, ale z powodu pojawienia się pewnych kłopotów podczas testów, zostanie oficjalnie wdrożony do powszechnego użytku nieco później. Meta rozpoczęła prace nad dodaniem takiego systemu do Messengera cztery lata temu. Okazało się jednak, że serwery szyfrujące dane nie pracują tak jak tego oczekiwano i trzeba je zmodyfikować, co wymaga czasu.

Firma wyjaśniła, że tworzenie funkcji szyfrowania dla Messengera wiązało się z poważnymi wyzwaniami. Musiała więc zrezygnować ze starej architektury serwerów i stworzyć zupełnie nowy mechanizm zarządzania historią czatów, wdrażając np. takie zabezpieczenia jak PIN czy zaprojektować prawie 100 nowych funkcji, tak aby szyfrowanie pracowało płynnie i bez problemów, a cały system działał tak, aby serwery Meta nie miały dostępu do treści wiadomości. Wszystko po to, aby szyfrowanie E2EE nie sprawiało użytkownikom kłopotów.

Zobacz również:

  • Internetowa transmisja meczu Polski z Austrią przerwana z powodu ataku DDoS
  • WhatsApp z dużymi zmianami w obsłudze wideo
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200