Mercedes Benz inwestuje w Androida, ale bez udziału Google

Luksusowy producent samochodów zamierza rozwijać Androida Automotive bez udziału Google. Mercedes stawia na wersję Open Source z autorską nakładką MBUX.

Mercedes Benz to jeden z największych producentów aut luksusowych. Jednocześnie firma ta posiada jeden z najbardziej rozbudowanych i innowacyjnych systemów inforozrywki - MBUX. Rozwijane od kilku lat oprogramowanie posiada wsparcie dla sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości oraz rozbudowanego asystenta głosowego.

Mercedes Benz MBUX drugiej generacji
Źródło: mercedes-benz.com

Mercedes Benz MBUX drugiej generacji

Źródło: mercedes-benz.com

Z najnowszych informacji wynika, że Mercedes Benz pracuje nad własnym systemem inforozrywki, który zostanie oparty na Androidzie Automotive. Co ciekawe niemiecki producent zamierza rozwijać oprogramowanie bez pomocy firmy Google.

Zobacz również:

  • Mercedes Benz wycofuje się z pełnej elektryfikacji

Według agencji Routers Mercedes Benz podpisał już porozumienie z firmami Faurecia oraz Aptoide. Umowy te pozwolą na budowę systemu infororzywki kolejnej generacji.

Przyszłe auta Mercedes Benz zostaną wyposażone w system inforozrywki operaty na Androidzie Automotive, ale oprogramowanie korzystać będzie z wersji Open Source pozbawionej aplikacji i usług Google oraz Sklepu Play. Zamiast nich wykorzystane zostaną autorskie rozwiązania firmy Mercedes Benz, które znamy z aktualnego systemu MBUX opartego na Linuxie.

Niemiecki producent aut luksusowych wykorzysta autorskiego asystenta głosowego, nawigację GPS oraz własny sklep z aplikacjami, który pozwoli na wykupywanie funkcji w ramach subskrypcji. Wszystkie dane synchronizowane będą z wykorzystaniem kont Mercedes Me. Oznacza to, że nie trzeba będzie przypisywać konta Gmail do danego samochodu.

Na podobny rozwój Android Automotive zdecydowali się inni niemieccy producenci aut - Volkswagen oraz BMW.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200