Menadżer zadań - twój osobisty asystent cyfrowy

Menadżer zadań to potężne narzędzie dostępne w prawie każdym systemie operacyjnym, które pozwala monitorować i kontrolować działające procesy, aplikacje i usługi.

Menedżer zadań Windows / Fot. Materiały własne

Menedżer zadań Windows / Fot. Materiały własne

Menadżer zadań to narzędzie systemowe, które pozwala użytkownikom monitorować i kontrolować działanie programów, procesów i usług w systemie operacyjnym. Pozwala na:

  • Zrozumienie, jakie aplikacje są aktualnie uruchomione
  • Ile pamięci i zasobów procesora one zużywają Jakie procesy są uruchomione w tle oraz...
  • ... umożliwia zarządzanie tymi procesami

W systemie Windows menadżer zadań można uruchomić na wiele sposobów, ale najczęściej używanym i najbardziej uniwersalnym jest skrót klawiszowy Ctrl + Shift + Esc. Ta kombinacja klawiszy otworzy menadżer zadań bez względu na to, co jest aktualnie wyświetlane na ekranie.

Jakie są główne funkcje menadżera zadań?

Menadżer zadań pełni wiele funkcji, które pomagają użytkownikom monitorować i kontrolować działanie ich komputera. Oto kilka z nich:

Monitorowanie procesów. Główną funkcją menadżera zadań jest monitorowanie wszystkich procesów działających na komputerze. Dzięki temu użytkownik może zobaczyć, które aplikacje są aktualnie uruchomione, ile zasobów systemowych zużywają, a także jakie procesy są uruchomione w tle.

Zobacz również:

  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC
  • Microsoft w opałach

Zarządzanie procesami. Menadżer zadań umożliwia nie tylko monitorowanie procesów, ale także zarządzanie nimi. Można z niego zakończyć dowolny proces lub aplikację, która nie odpowiada, albo zużywa zbyt wiele zasobów systemowych.

Monitorowanie wydajności. Menadżer zadań oferuje też możliwość monitorowania wydajności systemu. Można z niego odczytać informacje o użyciu procesora, pamięci RAM, dysku twardego, sieci, a także o poziomie naładowania baterii.

Zarządzanie usługami. W menadżerze zadań można także monitorować i zarządzać usługami systemu Windows. Usługi to programy działające w tle, które świadczą różne funkcje systemowe.

Skróty klawiszowe w menadżerze zadań

Oprócz funkcji widocznych w interfejsie użytkownika, menadżer zadań oferuje szereg skrótów klawiszowych, które mogą znacznie usprawnić i przyspieszyć jego obsługę. Oto niektóre z nich:

Ctrl + Shift + Esc. To najprostszy skrót do otwierania menadżera zadań. Niezależnie od tego, co jest aktualnie na ekranie, ten skrót otworzy menadżer zadań.

Alt + Tab. Ten skrót umożliwia przełączanie między otwartymi oknami i procesami. Może być szczególnie przydatny, gdy mamy otwarte wiele aplikacji naraz.

Alt + F4. Ten skrót klawiszowy umożliwia natychmiastowe zamknięcie aktywnego okna lub programu. Może to być bardzo przydatne, gdy program nie odpowiada i nie można go zamknąć w tradycyjny sposób.

Ctrl + Tab. Ta kombinacja klawiszy umożliwia nawigację między różnymi kartami menadżera zadań, takimi jak "Procesy", "Wydajność", "Historia aplikacji", "Uruchamianie", "Użytkownicy" i "Szczegóły".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200