Menadżer haseł - jaki program warto wybrać i na co zwrócić uwagę

Pomimo uświadamiana społeczeństwa wielu pracowników największych organizacji nadal zaniedbuje kwestie bezpieczeństwa. Dobrze dobrany menedżer haseł pozwoli uniknąć wycieku danych.

Od wielu lat głośno mówi się o bezpieczeństwie. Jego podstawowym filarem są odpowiednio mocne i trudne do złamania hasła. Zgodnie z podstawowymi zasadami powinniśmy tworzyć unikalne hasła o długości minimum 8 (najlepiej 16 lub więcej) znaków, które zawierać będą liczbę, duże litery, małe litery oraz znaki specjalne. Aby maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo hasło powinno być niesłownikowe tj. nie zawierać znanych słów, co znacząco utrudnia proces jego łamania.

Na jakiego menedżera haseł warto się zdecydować?
Źródło: Volodymyr Kondriianenko / Unsplash

Na jakiego menedżera haseł warto się zdecydować?

Źródło: Volodymyr Kondriianenko / Unsplash

Niestety w przypadku bezpieczeństwa po stronie użytkowników, teoria bardzo często ma niewiele wspólnego z praktyką. Ostatnie badania przeprowadzone przez NordPass wykazały, że z bezpieczeństwem nie utożsamiają się nawet wysoko postawieni kierownicy. Z zebranych przez organizację danych, naukowcy do spraw cyberbezpieczeństwo przeanalizowali ponad 290 milionów naruszeń danych. W przeważającej większości wycieków dało się uniknąć poprzez stosowanie odpowiednio "silnych" haseł. Niestety anglojęzyczni kierownicy na szczeblu CxO korzystają z popularnych haseł słownikowych. Często są to imiona ich dzieci, zwierząt bądź współmałżonków.

Zobacz również:

  • Użytkownicy dalej konfigurują łatwe do odgadnięcia hasła
  • IBM Power10 w Inter Cars
  • Bezpieczeństwo w sieci - jakie rozwiązania warto wdrożyć?

Z danych przekazanych przez Verizon Data Branch nasze lenistwo i pobłażliwe traktowanie kwestii bezpieczeństwa ułatwiamy pracę przestępcom internetowym. Aż 80% incydentów dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego w organizacjach wynika ze stosowania słabych i łatwych do złamania haseł, które pozwalają przejąć konta i włamać się do wewnętrznych systemów informatycznych firm. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z niesłownikowych haseł, weryfikacji dwuskładnikowej oraz menedżerów haseł. Dziś zajmiemy się ostatnim z elementów tej układanki.

Menedżer haseł to aplikacja/dodatek/nakładka, która pozwoli zabezpieczyć nasze konta bez konieczności pamiętania wszystkich haseł. Rozwiązanie to ma wiele zalet - dba o odpowiednie zabezpieczenie kont, eliminuje ryzyko powtarzających się haseł, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku potencjalnych wycieków. Użytkownik musi jedynie skonfigurować usługę oraz stworzyć hasło "klucz", które pozwoli uzyskać dostęp do innych haseł. Oznacza to, że musimy stworzyć i zapamiętać tylko jedno bezpieczne hasło, które będziemy regularnie aktualizować - na takie ustępstwo zgodzi się większość pracownika.

Dobrze dobrany menedżer haseł zdejmuje z pracowników odpowiedzialność za tworzenie i zapamiętywanie unikalnych, złożonych i skomplikowanych haseł. Oprogramowanie tego typu ułatwia również pracę działom IT w organizacjach. Pracownicy helpdesków nie muszą bowiem trudzić się przypominaniem haseł swoim pracownikom oraz dokonywaniem przeglądów bezpieczeństwa pod kątem stosowania bezpiecznych haseł.

Rodzaje menedżerów haseł

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje menedżerów haseł. Większość użytkowników nie zdaje sobie z tej sprawy faktu. Decydując się na menedżera haseł możemy wybrać rozwiązania wbudowane w system operacyjny/ekosystem, z którego korzystamy lub dedykowane oprogramowanie firm trzecich. Warto podkreślić, że na rynku znajdziemy głównie oprogramowanie tworzone przez wyspecjalizowane podmioty, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo swoich klientów.

Decydując się na menedżera haseł zintegrowanego z systemem operacyjnym, ekosystemem lub samą przeglądarką sieciową należy mieć na uwadze, że rozwiązania tego typu są uboższe w funkcje. Często brakuje w nich rozwiązania pozwalającego na przeprowadzenie audytu zapisanych haseł oraz okresowej zmiany hasła. Problematyczne może być również bezpieczne współdzielenie haseł, a także monitorowanie haseł pod kątem baz danych upublicznianych w sieci.

Poniżej proponujemy najlepsze menedżery haseł do wykorzystania w biznesie. Podczas oceny braliśmy pod uwagę kwestie związane z wdrożeniem, dostępnością na różnych platformach, funkcjonalnością, ilością awarii w przeszłości oraz renomą producenta odpowiedzialnego za wdrożenie i rozwijanie danej usługi.

Menedżer haseł firmy Microsoft

Mało kto wie, że Microsoft rozwija menedżera haseł zintegrowanego z kontam Microsoft. Potencjalnie rozwiązanie to może być ciekawe dla firm, które korzystają z Microsoft 365 i logowania do komputera z wykorzystaniem identyfikatorów sieciowych. Niestety rozwiązanie giganta z Redmond nie jest pełnoprawnym menedżerem haseł, do którego uzyskamy dostęp w obrębie całego systemu operacyjnego.

Menedżer haseł w Microsoft Edge
Źródło: microsoft.com

Menedżer haseł w Microsoft Edge

Źródło: microsoft.com

Microsoft proponuje gromadzenie haseł w przeglądarce Microsoft Edge, a wszystkie hasła powiązane są z naszym kontem Microsoft 365 (służbowym lub prywatnym). Menedżer haseł od Microsoft ma ogromną zaletę - jest zintegrowany z systemem Windows 10/Windows 11, ale nie brak mu wad. Największą jest uboga kompatybilność. Z rozwiązania skorzystamy tylko w przeglądarce Edge na komputerach oraz urządzeniach mobilnych. Menedżera haseł nie wykorzystamy w aplikacjach firm trzecich niebędących programami PWA uruchamianymi z przeglądarki.

Apple iCloud

Apple posiada jednego z najciekawszych menedżerów haseł dostępnych na rynku. Rozwiązanie zostało zintegrowane z wszystkimi urządzeniami i usługami udostępnianymi przez giganta z Cupertino od komputerów Mac przez smartfony i tablety iPhone/iPad, aż po zegarki Apple Watch i inne akcesoria zintegrowane z Apple iCloud.

Menadżer haseł Apple iCloud
Źródło: apple.com

Menadżer haseł Apple iCloud

Źródło: apple.com

Firma Apple słynie z zamkniętego ekosystemu. Nie inaczej jest z menedżerem haseł. Plugin do haseł iCloud jest dostępny dla posiadaczy komputerów z systemem operacyjnym Windows 10/Windows 11, ale rozwiązanie nie działa najlepiej - często się zawiesza oraz ma problemy z synchronizacją nowo dodanych haseł.

Jeżeli korzystamy jednak tylko ze sprzętu Apple jest to najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Wszystkie dane przechowywane są na koncie iCloud, a dostęp do nich uzyskamy jedynie po potwierdzeniu swojej tożsamości poprzez biometrię (Touch ID/Face ID) lub po wpisaniu hasła do konta iCloud.

Menedżer haseł został zintegrowany z całym ekosystemem - uzyskamy do niego dostęp z poziomu każdego systemu opracowanego przez Apple.

LastPass

LastPass to menedżer haseł o ugruntowanej pozycji rynkowej. Rozwiązanie rozwijane jest od ponad 14 lat. LastPass to kompleksowe rozwiązanie do zarządzania hasłami. Menedżer haseł posiada mnóstwo funkcji, które zapewniają wygodę użytkowania oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Program dostępny jest na wszystkie popularne platformy, więc skorzystamy z niego niezależnie od posiadanego urządzenia. Dodatkowo całość wspiera tworzenie unikalnych haseł z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, synchronizację pomiędzy urządzeniami w czasie rzeczywistym z szyfrowaniem danych oraz proste udostępnianie haseł osobom trzecim, co może przydać się podczas pracy w zespole.

1Password
Źródło: 1password.com

1Password

Źródło: 1password.com

LastPass posiada wbudowane narzędzia do audytu i okresowej aktualizacji haseł, które dodatkowo podnoszą poziom bezpieczeństwa i dbają o jego utrzymanie. Usługa pozwala przechowywać numery kart płatniczych oraz dane osobowe do szybkiego autouzupełnianie formularzy internetowych. Nie zabrakło również uwierzytelniania wieloskładnikowego, wsparcia dla tokenów sprzętowych popularnych dostawców oraz skanerów biometrycznych (skanowanie linii papilarnych oraz twarzy).

1Password

1Password to najstarszy rozwijany do dziś menedżer haseł. Jego historia rozpoczęła się w 2006 roku. Oprogramowanie synchronizuje hasła oraz dane osobowe na wszystkich popularnych platformach sprzętowych. Dodatkowo producent zadbał o przyjazny interfejs użytkownika oraz wygodny dostęp do najważniejszych funkcjonalności. 1Password dostarczany jest jako nazywana aplikacja dla systemów operacyjnych Windows, macOS, Linux, Android oraz iOS.

Last Pass
Źródło: lastpass.com

Last Pass

Źródło: lastpass.com

1Password to menedżer haseł zaprojektowany pod kątem prostoty użytkowania oraz przejrzystości interfejsu użytkownika. Usługa wspiera uwierzytelnianie dwuskładnikowe, automatycznie uzupełnianie formularzy, sprawdzianie zgodności haseł ze standardami bezpieczeństwa oraz bezpieczne udostępnianie haseł.

Program ma jednak kilka minusów, które wynikają z podporządkowania prostocie użytkowania. 1Password posiada ograniczone możliwości importu danych z innych usług. Brakuje również funkcji dziedziczenia haseł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200