Meltdown: zamieszania ciąg dalszy

Intel opublikował zaskakujący komunikat w którym prosi użytkowników systemów komputerów zawierających jego procesor, aby wstrzymali się z instalowaniem opracowanych przez niego łat, które miały chronić je przed podatnościami Meltdown i Spectre.

Dla tych wszystkich użytkowników pecetów, którzy pospieszyli się i zdążyli już zainstalować na nich intelowskie łaty likwidujące podatności Meltdown i Spectre mamy wiadomość, która mówiąc kolokwialnie może ich wkurzyć. Wierzyli oni bowiem, że postąpili ze wszech miar słusznie będąc pierwszymi, którzy zabezpieczyli się przed tymi zagrożeniami.

Tymczasem Intel wydał właśnie ważne i zaskakujące oświadczenia (czytaj tutaj), w którym prosi tych użytkowników, którzy jeszcze nie zainstalowali łat, aby poczekali z tym. Jeśli zaś chodzi o tych użytkowników, którzy już to zrobili, to można powiedzieć iż mleko już się rozlała, bowiem łat tych nie można odinstalować A to oznacza, że tacy użytkownicy powinni się liczyć z tym, że komputer będzie pracować wolniej i co gorsza może zawieszać się.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380
  • Ta podatność pozwala atakować desktopy z systemem Linuks

Komunikat - którego autorem jest Navin Shenoy, Executive Vice President - pojawił się wczoraj na witrynie newsroom.intel.com. A oto jego treść: "Zalecamy dostawcom komputerów, dostawcom usług chmurowych, producentom systemów, producentom oprogramowania i użytkowników końcowych, aby nie wdrażali aktualnych wersji łat. Mogą one bowiem powodować, że system nie pracuje stabilnie i może zawieszać się, tak iż trzeba go będzie restartować".

Ostre oświadczenia wydał w tej sprawie Linus Torvalds. Pisze w nim iż "udostępnione przez Intel poprawki nie zasługują w ogóle na miano łat. To według niego zwykłe, bezmyślnie zaprojektowane śmieci. Użytkownicy pecetów zasługują na lepsze traktowanie, a nie na takie lekceważenia" Ostre słowa, ale być może oddające dobrze to, co obecnie dzieje się w tej kwestii. Teraz należy tylko bacznie obserwować, jak Intel dalej poradzi sobie z tym problemem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200