Matsushita zwiększa moce produkcyjne

Japoński koncern zamierza zainwestować około 1,2 mld USD w nową fabrykę półprzewodników do elektroniki użytkowej, urządzeń bezprzewodowych oraz rozwiązań sieciowych. Budowa powinna rozpocząć się w maju, uruchomienie produkcji jest planowane na koniec 2005 r.

Nowy zakład będzie wykorzystywać 300 mm wafle krzemowe, do produkcji różnego rodzaju specjalizowanych układów w technologii 0,09 mikrona. Producent planuje unowocześnienie procesu technologicznego do 0,065 mikrona, co pozwoli na zwiększenie wydajności fabryki.

Japoński koncern planuje sieciową ofensywę zgodnie ze strategią przedstawioną podczas tegorocznych targów Consumer Electronic Show. Szef Panasonic AVC Networks Fumio Ohtsubo zaprezentował m.in. technologię HD-PLC umożliwiająca przesył danych w obrębie "cyfrowego domu" z prędkości 170 Mbit/s oraz wizję możliwości odtwarzania wszelkich danych na każdym elektronicznym urządzeniu przy użyciu kart SD. W dodatku bez użycia peceta. Według szefa koncernu taki scenariusz szybko się urzeczywistni. Na cyfrowej fali chcą zrobić dobry interes także gracze z komputerowego podwórka. W zeszłym tygodniu Intel ogłosił zamiar zainwestowania 200 mln USD w technologie "digital home". Inni jak HP, Dell, Microsoft również chcą uczynić PC centrum dowodzenia cyfrowym domem przyszłości.

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • Samsung wyprzedził konkurencję - uruchomił produkcję chipów 3 nm

Jak informowaliśmy wcześniej, Consumer Electronics Association (CEA) szacuje, że w przyszłym roku wartość rynku elektronicznego wyniesie w Stanach Zjednoczonych 101 mld USD o 5 proc. więcej niż ubiegłym roku (96 mld USD). Najbliższe lata to także czas intensywnego wzrostu na rynku półprzewodników. Na całym świecie wartość sprzedaży wyniosła ok. 160 mld USD. Zdaniem Semiconductor Industry Associaton, w roku 2004 przychody będą większe o 19,4 proc. i wyniosą 194,6 mld USD. Z kolei IDC prognozuje, że w br. nastąpi wzrost sprzedaży o 18 proc., zaś w 2008 r. rynek ten osiągnie wartość 282 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200