Matsushita: wzrost obrotu ale spadek zysków

W roku finansowym 2001 przychód koncernu osiągnął wartość 61,4 mld USD, głównie dzięki sprzedaży produktów z zakresu komunikacji bezprzewodowej oraz dużemu wzrostowi popytu na komponenty i sprzęt audio video. W wyniku znaczących nakładów na restrukturyzacje Matsushita Electric Industrial zanotowała jednak spadek zysku o 58%.

W zakończonym 31 marca roku fiskalnym 2001, Matsushita Electric Industrial uzyskała skonsolidowany przychód wynoszący 61,4 mld USD co oznacza 5% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Koncern wypracował 332 mln USD zysku netto, który był jednak niższy o 58% w porównaniu z rokiem fiskalnym 2000. Mniejszy zysk był efektem kosztów poniesionych na przekształcenia restrukturyzacyjne w koncernie.

Matsushita zanotowała 9% wzrost sprzedaży produktów z zakresu komunikacji bezprzewodowej oraz napędów CD-RW. Sprzedaż produktów elektronicznych przeznaczonych na rynek konsumencki była zbliżona do poziomu ubiegłorocznego, zwiększając się jedynie o 3%. Przedsiębiorstwo zanotowało również wzrost popytu na produkty półprzewodnikowe i inne komponenty elektroniczne stosowane do produkcji urządzeń audio-wideo.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

W roku finansowym 2002 kierownictwo Matsushita Electric Industrial spodziewa się zmniejszenia przychodów o około 2%, co jest związane z następstwami kryzysu na rynku amerykańskim. Zysk operacyjny firmy ma się jednak zwiększyć o ok. 32%, gdyż w 2002 koncern nie przewiduje tak znaczących nakładów na działania restrukturyzacyjne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200