Matowa folia na ekran - użyteczne akcesorium czy zbędny gadget?

Producenci smartfonów uparcie sięgają po błyszczące ekrany. Czy matowa folia jest rozwiązaniem problemów z widocznymi odciskami palców i refleksami świetlnymi?

Smartfony to najbardziej osobiste urządzenia, które towarzyszą nam w naszym życiu codziennym praktycznie 24/7/365. Coraz częściej to właśnie smartfon jest podstawowym narzędziem pracy spychając laptopa na drugie miejsce.

Czy warto decydować się na matowe szkło/folię ochronną?
Źródło: Ali Pli / Unsplash

Czy warto decydować się na matowe szkło/folię ochronną?

Źródło: Ali Pli / Unsplash

Niestety w przypadku smartfonów - w przeciwieństwie do laptopów - na rynku nie znajdziemy urządzeń wyposażonych w matowy ekran ułatwiający prace na zewnątrz.

Większość nowych smartfonów posiada ekrany OLED o błyszczącej powierzchni. Producenci stosują odpowiednio jasne panele, których jasność często przekracza 1000 nitów, a wybrane modele przekraczają nawet 2000 nitów. Tak wysoka jasność skutecznie pozwala sobie radzić z wyświetlaniem materiału w świetle słonecznym, ale problemem nadal pozostają widoczne zabrudzenia, refleksy świetlne oraz błyszcząca powierzchnia, która utrudnia czyszczenie.

Dlaczego na rynku nie znajdziemy smartfonów z matowymi panelami? Głównym problemem z matowym ekranem jest problem z zabezpieczeniem go przed zarysowaniami. Matowe panele dotykowe ze względu na charakterystyczne cechy produkcji nie mogą być pokryte klasycznym szkłem Corning Gorilla Glass lub podobnym. Dodatkowo dochodzi do tego problem ze znacznie gorszą reprodukcją kolorów oraz wyższy koszt produkcji.

Na szczęście dla fanów matowych ekranów istnieje pewne wyjście z tej sytuacji. Przeważająca większość nowoczesnych smartfonów posiada ekran zabezpieczony dodatkową folią lub szkłem ochronnym. Akcesorium to chroni urządzenie przed zarysowaniami oraz kosztowną wymianą ekranu w przypadku stłuczenia wywołanego upadkiem telefonu.

W tym miejscu pojawiają się matowe folie ochronne i szkła na ekran, które zmieniają powierzchnie ekranu w matową. Producenci tego typu rozwiązań chwalą się mniejszym odbijaniem refleksów świetlnych, brakiem problemów z odciskami palców na powierzchni oraz zwiększoną płynnością przesuwania palców po powierzchni ekranu.

Jakie są zalety i wady matowych folii i szkieł ochronnych na ekran? Czy warto się nimi zainteresować? Wyjaśniamy to w poniższym materiale.

Greg Rosenke on Unsplash

Wymiana ekranu w nowoczesnych smartfonach bywa kosztowna

Źródło: Greg Rosenke / Unsplash

Koniec z odciskami palców

Producenci smartfonów najcześciej stawiają design na pierwszym miejscu. Skutkuje to mnóstwem błyszczących smartfonów, które idealnie wyglądają jedynie na renderach oraz podczas pierwszego wyjęcia z pudełka. Błyszczące panele ze szkła, aluminium lub plastiku są bardzo ciężkie do utrzymania w czystości.

Nowoczesne flagowe telefony są wyposażone w powłokę oleofobową zapewniającą odporność na smugi, ale nie jest ona trwała i zwykle zużywa się. Z czasem ekran i plecki telefonu będą stale brudne, a ich czyszczenie stanie się trudniejsze, niż w początkowej fazie użytkowania.

Producenci często sięgają po błyszczące obudowy
Źródło: Samuel Angor / Unsplash

Producenci często sięgają po błyszczące obudowy

Źródło: Samuel Angor / Unsplash

Matowe folie ochronne lub szkła na ekran nie posiadają oleofobowych właściwości ochronnych, ale bardzo dobrze maskują wszelkiego rodzaju odciski palców oraz drobne zabrudzenia. Odciski palców na matowym materiale nie są łatwo widoczne, telefon będzie więc wyglądał jak nowy przez długi czas.

Lepsze wrażenia podczas pisania i przewijania

W przeciwieństwie do szkła hartowanego, które ma równą powierzchnię, powierzchnia matowego ekranu jest nieco szorstka i przypomina papier lub płótno. Z tego powodu palec znacznie łatwiej przesuwa się po matowej powierzchni niż po szklanej, która stawia większy opór. Tym samym matowa folia lub szkło zapewni znacznie lepsze wrażenia podczas pisania i przewijania.

Matowymi ochraniaczami ekranu powinni zainteresować się w szczególności posiadacze smartfonów lub tabletów z dedykowanymi stylusami.

Brak odblasków na ekranie

Nie bez powodu matowa powierzchnia ekranu od lat wykorzystywana jest w komputerach biznesowych oraz ultraprzenośnych laptopach. Matowy ochraniacz ekranu nie tylko usprawnia pisanie i przewijanie, ale także poprawia jakość korzystania z urządzenia w bezpośrednim świetle słonecznym dzięki zdolności do eliminowania odblasków.

W przeciwieństwie do równej szklanej powierzchni, która odbija światło wpadające z danego kierunku pod tym samym kątem (tworząc odbicie lustrzane), tekstura matowej powierzchni rozprasza światło wokół punktu odbicia - skutecznie je rozpraszając.

W matowe ekrany nie bez powodu wyposaża się biznesowe laptopy
Źródło: Jay Prajapati / Unsplash

W matowe ekrany nie bez powodu wyposaża się biznesowe laptopy

Źródło: Jay Prajapati / Unsplash

Niższa wytrzymałość

We wstepie materiału pisaliśmy o niższej wytrzymałości matowych ekranów jako powodzie dla którego nie są stosowane w smartfonach. W przeciwieństwie do szkła hartowanego, które jest sztywne, wytrzymałe i stworzone wyłącznie w celu ochrony wyświetlacza przed przypadkowymi upadkami i zadrapaniami, matowa osłona ekranu jest cienka i elastyczna, przez co nie zapewnia takiej ochrony.

Matowa powierzchnia folii/szkła ochronnego nie jest idealnie płaska. W praktyce oznacza to szybsze pojawianie się zarysowań lub pęknięć na jej powierzchni. Należy mieć to we względzie podczas wyboru tego typu akcesorium. Szybsze zarysowania lub pęknięcia nie są bowiem podstawą do reklamacji szkła lub folii ochronnej.

Zmniejszony kontrast i nasycenie kolorów

Założenie matowej ochrony na ekran jest równoznaczne z pogorszeniem się jakości wyświetlanego obrazu. Nawet posiadając flagowe urządzenie z ekranem OLED szybko zauważymy spadek kontrastu oraz mniejsze nasycenie kolorów. Dzieje się tak, ponieważ ta sama tekstura, która nadaje matowemu ochraniaczowi ekranu właściwości antyodblaskowe, niestety zmniejsza również kontrast i nasycenie kolorów.

Zmniejszona ostrość i zamglony tekst

Kolejną konsekwencją stosowania matowego akcesorium ochronnego na ekran jest zmniejszenie widocznej rozdzielczości wyświetlanego obrazu. Jest to ściśle związane z budową matowych akcesoriów ochronnych.

Matowe zabezpieczenie ekranu "psuje" jakość wyświetlanego obrazu
Źródło: Eaters Collective / Unsplash

Matowe zabezpieczenie ekranu "psuje" jakość wyświetlanego obrazu

Źródło: Eaters Collective / Unsplash

Zmniejszona jasność ekranu

W przeciwieństwie do w pełni przezroczystego szkła hartowanego, matowa powierzchnia ma bardzo delikatny odcień, który sprawia, że ekran wydaje się nieco matowy i nie tak jasny, jak w innym przypadku.

Z tego powodu może być konieczne utrzymywanie wyższej jasności niż normalnie, co zużywa nieco więcej baterii.

Matowa ochrona ekranu - tak, czy nie?

Matowa folia lub szkło ochronne na ekran nie sprawdzi się u każdego użytkownika. Ten typ zabezpieczenia polecamy osobom, które swoje urządzenie wykorzystują głównie do pracy i zależy im na jak największym komforcie i praktyczności użytkowania. Dzięki matowej folii poprawi się czytelność w bezpośrednim świetle słonecznym, a urządzenie będzie łątwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Z drugiej strony jeżeli często gramy w gry, lubimy oglądać na ekranie naszego smartfonu zdjęcia lub filmy - powinniśmy trzymać się klasycznego szkła hartowanego. Zapewni ono wyższą jakość wyświetlanego obrazu - a w praktyce nie pogorszy go względem identycznego ekranu bez zamontowanego akcesorium ochronnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200