Maszyny wszystkich krajów łączcie się!

M2M (machine-to-machine, mobile-to-machine, machine-to-mobile) jest bezprzewodową technologią, opartą na infrastrukturze sieci GSM, umożliwiającą zdalne zarządzanie i monitorowanie urządzeń, którymi są zarówno urządzenia domowe, pojedyncze obiekty, jak i całe procesy produkcyjne. Technologia ta przeżywa w ostatnim okresie dynamiczny rozwój, dzięki wsparciu głównych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego - Nokii, Sony Ericssona oraz Siemensa.

M2M (machine-to-machine, mobile-to-machine, machine-to-mobile) jest bezprzewodową technologią, opartą na infrastrukturze sieci GSM, umożliwiającą zdalne zarządzanie i monitorowanie urządzeń, którymi są zarówno urządzenia domowe, pojedyncze obiekty, jak i całe procesy produkcyjne. Technologia ta przeżywa w ostatnim okresie dynamiczny rozwój, dzięki wsparciu głównych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego - Nokii, Sony Ericssona oraz Siemensa.

Dynamicznie rozwijające się sieci telefonii komórkowej oferują liczne usługi obejmujące: obsługę połączeń głosowych, przesyłanie wiadomości tekstowych i multimedialnych oraz bezprzewodową transmisję danych cyfrowych, w tym dostęp do Internetu. Pracujące w trzech pasmach częstotliwości 900/1800/1900 MHz sieci GSM oferują kilka rozwiązań bezprzewodowej transmisji danych cyfrowych:

 • CSD (Circuit Switched Data) - oparta na komutacji kanałów technologia bezprzewodowej transmisji danych cyfrowych z maksymalną prędkością do 9,6 kb/s;

 • HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) - technologia bezprzewodowej transmisji danych cyfrowych oparta na komutacji kilku kanałów, dzięki czemu zapewnia maksymalną prędkość 57,6 kb/s;

 • GPRS (General Packet Radio Service) - oparta na komutacji pakietów technologia bezprzewodowej transmisji danych cyfrowych, zapewniająca maksymalną prędkość do 171,2 kb/s;

 • EDGE (Enhanced Data for GSM Evolution) - technologia bezprzewodowej transmisji danych cyfrowych oparta na zaawansowanej komutacji pakietów, dzięki czemu zapewnia maksymalną prędkość 473,6 kb/s.
Należy pamiętać, że technologie wykorzystujące komutację kanałów są nieefektywne zarówno technicznie (niska przepustowość łącza), jak i ekonomicznie (opłacie podlega czas transmisji). Wad tych pozbawione są technologie oparte na komutacji pakietów, które umożliwiają współdzielenie kanału przez kilku użytkowników, obciążając ich finansowo jedynie za ilość przesłanych danych, a nie za czas transmisji.

Nieograniczone możliwości

Maszyny wszystkich krajów łączcie się!

Elegancki panel kontrolny systemu alarmowego z technologią M2M to wygodne centrum zarządzania.

Technologia M2M obejmuje zarówno platformę sprzętową (modemy oraz infrastruktura sieci GSM), jak i programową (aplikacje Java), umożliwiającą realizację prostego sterowania typu włącz/wyłącz oraz zaawansowanego monitorowania i sterowania procesami technologicznymi (np. przepompowni ścieków zlokalizowanych w obszarach wiejskich).

Możliwości oferowane przez technologię M2M są praktycznie nieograniczone. Jest ona idealna do monitorowania i sterowania:

 • systemem alarmowym zainstalowanym w nieruchomości (dom, garaż, magazyn, biuro) lub pojeździe

 • systemem pomiarowym (metrologicznym)

 • automatami dystrybucyjnymi

 • windami i schodami ruchomymi

 • tablicami świetlnymi (ekrany uliczne).
Jest także obecna w rozwiązaniach, gdzie wymagane jest zdalne monitorowanie i sterowanie z dowolnego miejsca na ziemi, poprzez aplikację Java zainstalowaną w aparacie GSM. Popularne w ostatnich latach systemy lokalizacji pojazdów także korzystają z technologii M2M.

Maszyny wszystkich krajów łączcie się!
System alarmowy pracujący w technologii M2M w przypadku wystąpienia sytuacji alarmowej (włamanie, pożar, wyciek gazu itp.) nie tylko uruchamia procedurę sygnalizacji lokalnej (uruchomienie syreny alarmowej, pulsującego światła itp.), lecz również wysyła do właściciela wiadomość SMS, której treść zawiera informację o zaistniałej sytuacji. Dodatkowo, w przypadku pożaru, system powiadamia straż pożarną o konieczności interwencji, natomiast w przypadku włamania o konieczności podjęcia interwencji powiadamiana jest ochrona. Właściciele domów z systemami alarmowymi pracującymi w technologii M2M mogą liczyć na znaczne zniżki w przypadku ubezpieczenia nieruchomości.

A w domu czeka kąpiel...

Systemy alarmowe to nie jedyne pole stosowania technologii M2M w domach i mieszkaniach. Coraz popularniejsze instalacje inteligentne, wśród których na uwagę zasługuje system instabus EIB oraz Lonworks, nie tylko podnoszą komfort i wygodę mieszkańców, ale również zwiększają poziom bezpieczeństwa, a w dłuższej perspektywie wprowadzają istotne oszczędności w eksploatacji nieruchomości. Połączenie technologii M2M z możliwościami instalacji inteligentnych umożliwia zdalne sterowanie niemal każdym urządzeniem zainstalowanym w domu:

 • sterowanie zaworami umożliwia m.in. zdalne przygotowanie gorącej kąpieli

 • sterowanie siłownikami skrzydeł okiennych umożliwia zdalne przewietrzenie mieszkania oraz domykanie otwartych okien

 • sterowanie oświetleniem domu umożliwia skuteczne odstraszenie potencjalnego włamywacza.
Maszyny wszystkich krajów łączcie się!

Systemy lokalizacji pojazdów odnajdą samochód nawet pod ziemią.

Kolejnym zastosowaniem technologii M2M są systemy lokalizacyjne pojazdów, umożliwiające firmom spedycyjnym monitorowanie floty, a użytkownikom prywatnym szybkie odnalezienie skradzionego pojazdu. Elementami składowymi systemu są stacje nadawczo-odbiorcze zlokalizowane na monitorowanym obszarze oraz moduł zainstalowany w pojeździe. Jeśli chodzi o użytkowników prywatnych, którzy korzystają jedynie z lokalizacji pojazdu w przypadku kradzieży, moduł podczas normalnej eksploatacji pojazdu jest nieaktywny - jego aktywacja dokonywana jest drogą radiową w momencie zgłoszenia kradzieży. Sieć stacji nadawczo-odbiorczych odbiera sygnał wysyłany przez moduł zainstalowany w pojeździe i na jego podstawie zgrubnie określa lokalizację skradzionego pojazdu. W wyznaczony rejon wysyłany jest patrol z komputerem śledzącym, który dokładnie wskazuje lokalizację poszukiwanego pojazdu.

Firmy instalujące tego typu system nie informują właściciela o miejscu instalacji modułu, co zapobiega ewentualnym próbom manipulacji przy urządzeniu przez nieuczciwych właścicieli pojazdów. Także w tym przypadku firmy ubezpieczeniowe oferują korzystne rabaty dla posiadaczy systemów lokalizacyjnych - np. w PZU jest to nawet 40% ubezpieczenia na wypadek kradzieży. Usługa ta realizowana jest przez wszystkich 3 polskich operatorów sieci GSM oraz przez firmę LoJack posiadającą własną sieć stacji nadawczo-odbiorczych.

Maszyny wszystkich krajów łączcie się!

DC 400 firmy Symbol odczyta zawartość przejeżdżającego wózka.

Technologia M2M znajduje zastosowanie w monitorowaniu bezobsługowych obiektów inżynierii środowiska zlokalizowanych w obszarach wiejskich. Pracą obiektu steruje sterownik PLC z wbudowanym modemem GSM. Sterownik realizuje zaprogramowany algorytm pracy obiektu, polegający na sterowaniu elementami wykonawczymi na podstawie danych pomiarowych pochodzących z czujników i przetworników pomiarowych. Wystąpienie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej sygnalizowane jest na odpowiednich wejściach sterownika, co powoduje wysłanie odpowiedniej wiadomości SMS do centrum monitoringu. Dla celów statystycznych sterownik zlicza czas pracy poszczególnych urządzeń obiektu, które w postaci wiadomości SMS zawierającej zbiorczy raport przesyłane są cyklicznie do centrum monitorowania.

RFID drugiej generacji

Zupełnie nowym zastosowaniem technologii M2M są systemy radiowej identyfikacji RFID (Radio Frequency Identification) nowej generacji. Powstają one w drodze ujednolicania standardów, nad którymi pracuje EPC (Electronic Product Code) - organizacja, która zrzesza zarówno producentów (np. Symbol, Philips), jak i użytkowników (np. WalMart, Grupa METRO) systemów RFID. Efektem prowadzonych prac będą zunifikowane rozwiązania drugiej generacji pozwalające na identyfikację w czasie rzeczywistym wszelkich obiektów w ramach łańcucha dostaw. RFID jest integralną częścią kompleksowego rozwiązania opartego na mobilnej technologii wykorzystującej czytniki stacjonarne, przenośne oraz tagi (metki radiowe). Informacje zawarte w tagach wykorzystywanych w łańcuchu dostaw zakodowane są w oparciu o standard EPC. Obecnie najbardziej rozpowszechniona jest pierwsza generacja tagów radiowych, która umożliwia zapisanie informacji o długości 112 bitów (Gen1, Class 0 tylko do odczytu) oraz 288 bitów (Gen1, Class 0 zapis/odczyt).

Maszyny wszystkich krajów łączcie się!

Widok taga z podwójnym dipolem, zapewniającego zapis i odczyt informacji.

W zależności od zastosowanego typu znacznika radiowego system RFID umożliwia odczytywanie danych z odległości 3-8 m. Zapis może się odbywać z odległości 2-3 m. Czytniki odczytują informację z prędkością 1000 tagów/sekundę. W ten sposób możemy np. odczytać zawartość ciężarówki opuszczającej bramę magazynu bez zatrzymywania pojazdu.

Jednym z dostawców rozwiązań RFID nowej generacji na polski rynek jest firma Symbol Technologies, która planuje uruchomienie pilotowej instalacji jeszcze w tym roku. Wśród realizowanych przez Symbol projektów znajduje się system monitorowania materiałów i zaopatrzenia w ramach łańcucha dostaw, realizowany na podstawie umowy zawartej z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych. Na mocy tej umowy Departament Obrony zamówi czytniki do identyfikacji radiowej firmy Symbol, które umożliwią dokładne rejestrowanie i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym, usprawniając tym samym nadzór nad całym majątkiem tej agencji - od papieru toaletowego po czołgi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200