Mastercard, PayPal i Visa wstrzymują swoją działalność w Rosji

Najwięksi operatorzy kart płatniczych oraz popularna usługa płatnicza zawieszają swoją działalność w Rosji.

Mastercard, PayPal oraz Visa ogłosiły wycofanie się z rynku rosyjskiego. Firmy zawieszają swoją działalność w tym kraju w związku z wojną na Ukrainie.

Karta płatnicza Mastercard
Zródło: Ales Nesetril / Unsplash

Karta płatnicza Mastercard

Zródło: Ales Nesetril / Unsplash

Operatorzy krat płatniczych oraz PayPal dołączają do największych firm technologicznych, które zaprzestały sprzedaży swoich produktów i usług w Rosji. Mowa między innymi o Samsungu, Apple, HP czy Microsofcie.

Zobacz również:

  • Visa uruchamia fundusz VC o wartości 100 mln USD dla startupów gen AI

Dyrektor generalny PayPal - Dan Schulman w oficjalnych oświadczeniu prasowym przekazał, że jego firma "wspiera naród ukraiński i stoi po stronie społeczności międzynarodowej, potępiając brutalną agresję militarną Rosji na Ukrainie." Przypominamy, że PayPal w 2020 roku zawiesił transakcje krajowe w Rosji, ale firma nadal zezwalała na transakcje zagraniczne. Teraz PayPal uniemożliwił zakładanie nowych kont w Rosji. Zawieszono również działanie przelewów pieniężnych Xoom.

Firma PayPal ściśle współpracuje z rządami i partnerami, aby aktywnie przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów i sankcji.

Rzecznik PayPal przekazał portalowi Cnet, że firma będzie tymczasowo realizowała wypłaty, aby umożliwić klientom przeniesienie swoich aktywów na inne konta.

Visa w oficjalnym komunikacie prasowym przekazał, że "współpracuje ze swoimi klientami i partnerami w Rosji w celu wstrzymania wszystkich transakcji Visa w ciągu najbliższych dni".

Prezes i zarazem dyrektor generalny Visa - Al Kelly przekazał:

Jesteśmy zmuszeni do podjęcia działań w związku z niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę i niedopuszczalnymi wydarzeniami, których byliśmy świadkami. Ubolewamy nad wpływem, jaki te wydarzenia będą miały na naszych cennych współpracowników, a także na klientów, partnerów, handlowców i posiadaczy kart płatniczych, którym służymy w Rosji. Ta wojna oraz ciągłe zagrożenie dla pokoju i stabilności wymagają od nas reakcji zgodnej z naszymi wartościami.

Podobne oświadczenie prasowe zostało wydane przez firmę Mastercard.

Uwzględniając bezprecedensowy charakter obecnego konfliktu i niepewne otoczenie gospodarcze - postanowiliśmy zawiesić nasze usługi sieciowe w Rosji.   

Decyzja ta wynika z naszych ostatnich działań mających na celu zablokowanie wielu instytucjom finansowym dostępu do sieci płatniczej Mastercard, zgodnie z wymaganiami organów regulacyjnych na całym świecie.   

W związku z tym karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez sieć Mastercard. Ponadto wszystkie karty Mastercard wydane poza granicami kraju nie będą działać w rosyjskich punktach handlowych ani bankomatach. 

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200