Marzec z niechlubnym rekordem - 459 incydentów z ransomware

W marcu 2023 roku odnotowano rekordową liczbę ataków cybernetyczny typu ransomeware. Jakie rodzaje cyberataków były najpopularniejsze?

Z najnowszych raportów podsumowujących poziom cyberbezpieczeństwa w marcu 2023 roku wynika, że pobito niechlubny rekord w ilości zidentyfikowanych i opisanych ataków z wykorzystaniem oprogramowania typu ransomware.

Marzec z rekordową liczba cyberataków
Źródło: Markus Spiske / Unsplash

Marzec z rekordową liczba cyberataków

Źródło: Markus Spiske / Unsplash

Z danych pozyskanych przez NCC Group wynika, że zarejestrowano aż 459 tego typu ataków, co stawni wzrost o 91% w porównaniu z lutym 2023 roku oraz o 62% w skali YoY (rok do roku).

Zobacz również:

  • Grupa hakerów LockBit unieszkodliwiona
  • AI w walce z przestępstwami finansowymi
  • Czy smartfony potrzebują oprogramowania antywirusowego

Powodem dla którego pobito wszystkie dotychczasowe niechlubne rekordy jest zidentyfikowana luka opisana jako CVE-2023-0669. Mowa o luce typu zero-day w oporgoramowaniu GoAnywhere firmy Forta, które służy do bezpiecznego transferu plików w wielu organizacjach rozsianych po całym świecie. Luka została wykorzystana przez grupę cyberprzestępców Clop w formie zero-day. W ciągu zaledwie 10 dni udało się ją poprawnie wykorzystać w 130 organizacjach.

Aktywność cyberprzestępców z marca 2023 roku kontynuuje trend wzrostowy, który notowany jest od początku 2023 roku. Liczba ataków cybernetycznych jest aktualnie największa od trzech ostatnich lat.

Sama grupa przestępcza Clop odpowiedzialna była za aż 129 ataków przeprowadzonych w marcu 2023 roku.

Innym popularnym ransomware w marcu 2023 roku z 97 zarejestrowanymi przypadkami jest LockBit 3.0, który znany jest na rynku od września 2021 roku.

W marcu 2023 roku zanotowano również sporą aktywność ransomware Royal, BlackCat (ALPHV), Bianlian, Play, Blackbasta, Stormous, Medusa i Ransomhouse.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200