Mark Hurd wiceprezesem Oracle, HP składa pozew

Hurd za Phillipsa

Z deklaracji przedstawicieli kierownictwa Oracle wynika również, że zmiana na stanowisku wiceprezesa była planowana od dawna. Larry Ellison ujawnił bowiem, że Charles Phillips zamierzał odejść z firmy Oracle już pod koniec zeszłego roku. Zdecydował jednak pozostać na stanowisku do czasu zamknięcia fuzji z Sun Microsystems. Drugim, obok Marka Hurda, wiceprezesem Oracle od pięciu lat pozostaje Safra Catz. Jest ona odpowiedzialna za kwestie finansowe i prawne.

Informacjom tym towarzyszą jednak spekulacje na temat nieoficjalnych przyczyn zmian na najwyższych stanowiskach w firmach Oracle i HP. Mówi się m.in., że odejście Marka Hurda z HP mogło być zaplanowanym działaniem potencjalnie mającym na celu zacieśnienie relacji obu gigantów.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty

HP: kontrakt menedżerski z Oracle nieważny!

Tymczasem przedstawiciele HP oskarżają byłego dyrektora generalnego o złamanie warunków porozumienia stron oraz zawartej w lutym br. umowy o zachowaniu poufności i chcą uniemożliwić mu objęcie tak wysokiego stanowiska kierowniczego w firmie Oracle. Oficjalny pozew w tej sprawie trafił już do właściwego sądu stanowego. Z treści pozwu wynika również, że zdaniem przedstawicieli koncernu Mark Hurd nie będzie mógł wykonywać nowych obowiązków bez celowego lub niezamierzonego wykorzystywania i przekazywania innym poufnych informacji dotyczących firmy HP. Do grona takich informacji zaliczane są m.in. tajemnice handlowe, plany strategiczne i informacje na temat rozmów prowadzonych z przedstawicielami innych podmiotów. Co ciekawe, porozumienie stron zawarte przez Marka Hurda z firmą HP nie zawiera klauzuli o zakazie konkurencji.

Władze HP domagają się m.in. unieważnienia kontraktu menedżerskiego z Oracle, wprowadzenia sądowego nadzoru w zakresie planów zawodowych Marka Hurda oraz odszkodowania finansowego. Z udostępnionych informacji wynika, że Mark Hurd był zobowiązany szczegółowo informować firmę HP o wszelkich planach związanych ze zmianą zatrudnienia przez okres jednego roku od daty rozwiązania stosunku pracy. Informacje te miały służyć do oceny nowego stanowiska pod kątem zgodności z umową o zachowaniu poufności informacji biznesowych. Z treści oskarżenia wynika także, że Mark Hurd nie podjął żadnych działań mających na celu poinformowanie przedstawicieli HP o zamiarze objęcia stanowiska kierowniczego w firmie Oracle. Troska obecnych władz HP utrzymanie w tajemnicy większych i mniejszych sekretów koncernu nie powinna dziwić. Po czterech latach spędzonych na stanowisku dyrektora generalnego HP Mark Hurd jak nikt inny zna specyfikę działalności tej firmy, jej długofalową strategię oraz, co być może najważniejsze - największych klientów.

Czytaj też:

Definitywne porozumienie w sprawie fuzji HP i 3PAR

Współzałożyciel Microsoftu pozywa Apple, Google i 9 innych firm

Steve Wozniak wspomina początki Apple


TOP 200