Mark Hurd odchodzi z HP po oskarżeniach o molestowanie seksualne!

Ze stanowiska prezesa rady nadzorczej i dyrektora generalnego koncernu HP zrezygnował Mark Hurd. To efekt trwającego dochodzenia w sprawie zarzutów o molestowanie seksualne.

Dochodzenie wszczęto pod koniec czerwca br. w odpowiedzi na zarzuty dotyczące molestowania seksualnego. Szczegóły trwającego śledztwa nie zostały jeszcze ujawnione. Z wstępnych ustaleń wynika jednak, że Mark Hurd nie dopuścił się molestowania i nie złamał korporacyjnych przepisów HP dotyczących dyskryminacji w miejscu pracy. Wyniki postępowania jednoznacznie wskazują jednak, że Mark Hurd postępował w sposób sprzeczny z polityką korporacyjną HP i naruszył standardy działalności biznesowej. Dyrektor generalny koncernu miał pozostawać bliskim związku z jedną z kontraktowych pracownic działu marketingu HP. Wewnętrzne śledztwo wykazało m.in. fikcyjne zlecenia i liczne przypadki zawyżania wynagrodzenia tej osoby. Mark Hurd fałszował również własne zestawienia wydatków. Przedstawiciele HP nie ujawniają wartości strat poniesionych w wyniku takiego postępowania. "Mówimy tu o kwotach praktycznie nieistotnych z punktu widzenia wyników finansowych HP" - twierdzi Michael Holston, wiceprezes i główny prawnik HP. Według niego to nie kwestie finansowe stoją za decyzją o zmianie na najwyższym stanowisku koncernu. Michael Holston przyznaje jednak, że postępowanie dyrektora generalnego naruszało rzetelność i wiarygodność firmy. Ustępujący dyrektor generalny otrzyma jednak ponad 12 mln USD odprawy.

Z dniem 6 sierpnia obowiązki dyrektora generalnego objęła Cathie Lesjak, dyrektor ds. finansowych HP. Będzie ona łączyć obie funkcje do czasu wyboru nowego CEO koncernu. Cathie Lesjak zapowiada, że nie będzie ubiegać się o awans i zamierza zachować dotychczasowe stanowisko. Najpewniej, aby uspokoić akcjonariuszy HP równolegle z ogłoszeniem informacji o odejściu prezesa HP udostępniono również wstępne wyniki finansowe koncernu. Przedstawiciele koncernu spodziewają się, że obroty firmy w trzecim kwartale br. będą o 11 proc. wyższe niż przed rokiem i wyniosą 30,7 mld USD. Pełne informacje finansowe mają być upublicznione w drugiej połowie sierpnia.

Mark Hurd sprawnie kierował działalnością HP niemal dokładnie przez cztery lata. Od czasu, kiedy objął stanowisko dyrektora generalnego HP we wrześniu 2006 roku wartość rynkowa koncernu HP wzrosła niemal dwukrotnie. Pod jego kierownictwem firma przeszła gruntowną restrukturyzację, która przyczyniła się do zmniejszenia kosztów operacyjnych. Istotnym elementem strategii HP były również przejęcia. Tylko w ostatnich dwóch latach HP kupił firmy EDS, 3Com i Palm. Warto wspomnieć, że niedługo po tym jak Mark Hurd objął stanowisko dyrektora generalnego HP firmą wstrząsnął skandal związany z nieprawidłowościami podczas wewnętrznego śledztwa w sprawie przecieków do prasy informacji na temat konfliktów w radzie nadzorczej. W efekcie pięciu osobom postawiono zarzuty o naruszenie prawa stanowego. Teraz na włosku zawisła jego własna kariera.

Czytaj też:

Sprzedaż serwerów wcale nie wzrośnie?

HP Polska zakończyło integrację z polskim oddziałem 3Com

HP: nasze wyniki pokazują, że Apple nie zdominuje rynku

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200