Manpower: więcej polskich firm zatrudni niż zwolni

Z najnowszego opracowania międzynarodowej agencji pośrednictwa pracy Manpower "$Perspektywy Zatrudnienia$" wynika, że w Polsce - po uwzględnieniu planów pracodawców na najbliższy kwartał - o 9% więcej firm planuje rozbudowę kadr, niż ich redukcję.

To jeden z najlepszych wyników spośród 34 państw, gdzie przeprowadzono badania. Z 17 państw europejskich lepiej wypada tylko Norwegia (+15%), a poza nią i Polską powyżej zera znalazły się tylko Czechy (1%).

"Pracodawcy wykazują nieznaczny optymizm. Prognoza netto zatrudnienia wzrosła o 3% w porównaniu z planami na II kwartał 2009 r." - mówi w rozmowie z Parkietem Iwona Janas, dyrektor Manpower Polska. To zwiastuje ożywienie na rynku pracy. Rok temu jednak prognozy były lepsze o 20%. Obecnie wzrost zatrudnienia planuje 18% z grupy 750 przebadanych firm, stabilizację zaś jego poziomu 70%. Zwolnienia mogą nastąpić u 9% pracodawców, a 3% nie ma pewności, co czeka ich firmy w najbliższych miesiącach.

Zobacz również:

  • Nowy członek zarządu Microsoft
  • Microsoft zacznie ujawniać wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę

Prognoza zmian w zatrudnieniu na III kwartał jest optymistyczna dla 8 z 10 sektorów polskiej gospodarki. Wzrost zatrudnienia deklaruje najwięcej firm z sektora restauracje i hotele (o 30%); budownictwo (o 23%) oraz finanse, ubezpieczenia i nieruchomości (o 15%). Redukcja zatrudnienia może za to nastąpić w branży przemysłowej (spadek o 8%) oraz wśród firm sektora energetyka, gazownictwo i wodociągi (spadek o 13%). Jedynym regionem Polski, gdzie zatrudnienie może spadać, jest północ - województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200