Mannesmann sprzedał udziały w Olivetti

Niemiecki koncern za akcje Olivetti, które straciły dla niego strategiczne znaczenie, uzyskał na rynku giełdowym 409 mln USD.

Mannesmann, niemiecki gigant telekomunikacyjny, będący w trakcie procesu łączenia się z brytyjskim Vodafone AirTouch, pozbył się 2% akcji włoskiego koncernu informatycznego Olivetti. Koncern sprzedał je na ryku giełdowym za łączną sumę 409 mln USD.

Według przedstawicieli niemieckiego koncernu, decyzja ta została spowodowana tym, że nie miały one już dla niego żadnego strategicznego znaczenia. Ponadto sprzedaż podyktowana była wzrostem ich wartości rynkowej. Zyski ze sprzedaży mają być przeznaczone na spłatę długów Mannesmanna.

Mannesmann nabył akcje Olivetti w 1997 r. w ramach utworzenia spółki telekomunikacyjnej Oliman Holiding, co pozwoliło mu pozyskać udziały włoskiego operatora telefonii komórkowej Omnitel Pronto Italia oraz operatora linii dzierżawionych Infostrada.

W połowie ub.r. niemiecka firma zdecydowała się na przejęcie od Olivetti reszty udziałów Omnitel i zwiększyła swoje udziały w Infostradzie do 50%, co spowodowało, że akcje Olivetti straciły dla niej znaczenie strategiczne.

Mannesmann, będący w trakcie procesu łączenia się z brytyjskim Vodafone AirTouch, jest żywo zainteresowany utrzymaniem swoich udziałów w Omnitelu i Infostradzie. Włoski operator komórkowy pasuje do strategii Vodafone, która zakłada jego ciągłe poszerzanie obecności na światowym rynku bezprzewodowym. W porozumieniu z Mannesmannem brytyjski operator zgodził się też na zachowanie przez partnera udziałów w firmach operujących liniami dzierżawionymi - Infostradzie i niemieckim Mannesmann Arcor.

***

Mannesmann zgadza się na połączenie z Vodafone Airtouch

Olivetti zapłaci za Telecom Italia prawie 33 mld USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200