Maniacy dostępności

Cały czas wzbogacana jest platforma aplikacyjna Działu Zarządzania Usługami w Lukas Banku. Do monitorowania sieci bank używa narzędzi open source zaproponowanych przez administratorów banku, którzy wręcz współzawodniczyli między sobą w efektywności poszukiwania rozwiązań. "Systemy oparte na narzędziach open source, zintegrowane z Remedy SM, całkowicie zaspokajają nasze potrzeby informacyjne w zakresie monitoringu infrastruktury" - mówi Miłosz Kadziewicz. Wdrożono również system monitoringu komponentów infrastruktury z mechanizmami wizualizacji wpływu na usługi i jego integrację z systemem obsługi zgłoszeń Remedy. W trakcie realizacji jest m.in. stworzenie kompletnej bazy konfiguracji (CMDB), powołanie nowych funkcji w organizacji odpowiedzialnych za zarządzanie konfiguracjami, pojemnością i problemami. Bank chce dalej automatyzować obsługę zgłoszeń użytkowników poprzez wdrożenie interfejsów WWW do Remedy, a także udostępnianie im internetowych baz wiedzy i list FAQ.

Odpowiedzialność

Jakie efekty przyniosła centralizacja i modernizacja działów wsparcia? Przede wszystkim wzrost dostępności usług, wprowadzenie mechanizmów kontroli nad zmianami oraz zdefiniowanie jasnych reguł świadczenia usług, poziomów dostępności, godzin świadczenia, obowiązków stron umów SLA - odpowiadają przedstawiciele Lukas Banku. Udało się także zredukować liczbę znanych problemów. Poprawiła się jakość przygotowywanych raportów. Podkreślają to nawet zagraniczni partnerzy banku. "Zmieniło się także nastawienie pracowników działów technologicznych do swoich zadań. Dziś wszyscy czują się odpowiedzialni za wsparcie realizacji zadań biznesowych" - konkluduje Sebastian Wincierz.

<hr>

Sebastian Wincierz, kierownik działu zarządzania usługami w Lukas Banku

Maniacy dostępności
Nie szukamy usprawiedliwień, tylko eliminujemy źródła problemów. Dlatego każdą przerwę w pracy systemów traktujemy równie poważnie i dokładamy wszelkich starań, aby nie powtórzyła się ona nigdy więcej


TOP 200