Mamy przełom! Jest już flashowy HDD do laptopów!

Samsung wprowadził na rynek urządzenie, które dla notebooków może być dużo bardziej rewolucyjne niż dwurdzeniowe procesory czy nawet akumulatory zasilane alkoholem. Chodzi o dysk twardy zbudowany wyłącznie z pamięci flash.

Pierwsze, jeszcze mechaniczne dyski twarde z gigabitowym buforem wykorzystującym pamięć flash, Samsung zaprezentował niemal rok temu (patrz: "Dysk z talerzami, które się nie kręcą"). Dzięki pamięci OneNAND HDD w czasie godziny musiał kręcić talerzami przez zaledwie... 90 sekund!

Następnie przyszła kolej na technologię Robson opracowaną przez Intela - wykorzystującą właściwie te same założenia koncepcyjne, co wynalazek Samsunga (szerszy opis: "IDF 2006: Pamięć NAND przyspieszy pecety".

Zobacz również:

  • Nowa era w pojemności dysków twardych

A teraz Samsung zaprezentował 32-gigabajtowy dysk twardy SSD zbudowany wyłącznie z pamięci flash NAND. Jako że wyeliminowano w nim wszystkie mechaniczne elementy, jest on niewrażliwy na wstrząsy. Nie emituje również żadnego hałasu i praktycznie nie generuje ciepła.

Mamy przełom! Jest już flashowy HDD do laptopów!

Dysk SSD Samsunga (źródło: AkihabaraNews, Samsung)

Jak twierdzą przedstawiciele korporacji, urządzenie jest również 1,5 raza lżejsze, odczytuje dane 3 razy szybciej, a zapisuje - 1,5 raza szybciej niż klasyczne dyski twarde.

Ceny sprzętu na razie nie podano.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200