Mamy nowy rekord szybkości pracy łącza internetowego

Naukowcy z University College London (UCL) ogłosili, że pobili rekord szybkości przesyłania danych przez światłowodowe łącze internetowe o blisko 20%. Stary rekord należał do japońskiego instytutu technologii NICT (National Institute of Information and Communications Technology) i został ustanowiony w kwietniu tego roku. Nowy rekord to 178 Tb/s.

Internet

Aby wyobrazić sobie jak duża jest szybkość wystarczy powiedzieć, że przez łącze takie cały katalog Netflix można przesłać w czasie krótszym niż jedna sekunda. mniej niż sekundę. Naukowcy z UCL osiągnęli tak dużą szybkość wykorzystując pasmo przenoszenia danych mające inną szerokość niż ta, jaka jest obecnie stosowana w komercyjnych systemach optycznych. Standardowo jest to pasmo 4,5 THz, a ostatnio również 9 THz.

W zbudowanym przez naukowców łączu wykorzystano pasmo 16,8 THz. W tym celu zaprojektowali oni specjalne wzmacniacze zdolne wykorzystać takie pasmo, opisując szczegółowo ich budowę w opublikowanym na witrynie IEEE dokumencie zatytułowanym „Optical Fibre Capacity Optimisation via Continuous Bandwidth Amplification and Geometric Shaping” (który znajduje się tutaj).

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Speedometer 3.0: już jest
  • Oto najszybsza na świecie pamięć DRAM LPDDR5X

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie można stosować praktyce, wprowadzając odpowiednie modyfikacje do funkcjonujących obecnie wzmacniaczy obsługujących sieci optyczne, które standardowo instalowane są wzdłuż łącza światłowodowego co 40 do 100 km. Jest to według nich wyjątkowo atrakcyjne rozwiązanie pod względem kosztów.

Argumentują, że modernizacja wzmacniaczy wiążę się z niewspółmiernie mniejszymi wydatkami od tych, które są ponoszone w momencie wymiany całej infrastruktury światłowodowej na nową. Ta druga opcja może bowiem kosztować inwestora nawet 30 razy więcej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200