Mama, tata i ja

Dzięki technologii cyfrowej telewizja przekształca się z medium masowego w przeznaczone do indywidualnego odbioru.

Dzięki technologii cyfrowej telewizja przekształca się z medium masowego w przeznaczone do indywidualnego odbioru.

Dotychczasowe możliwości indywidualizacji odbioru telewizji polegały na tym, że każdy mógł sobie wybrać do oglądania jeden z oferowanych przez nadawców programów lub kanałów. Gorzej, gdy różni członkowie rodziny chcieli oglądać w tym samym czasie różne programy. Wyjściem z sytuacji było zakupienie dodatkowego telewizora. Wzrost zamożności społeczeństwa sprawił, że w wielu domach pojawiały się kolejne odbiorniki telewizyjne. Wciąż, jednak, jeszcze na każdym z nich można było wybierać tylko z tego, co akurat było nadawane przez stacje telewizyjne.

Już niebawem ekran telewizora po uruchomieniu może wyglądać tak jak ekran komputera. Każdy z domowników może mieć ustawione - na swoim czy przeznaczonym do wspólnego użytku - odbiorniku własne, indywidualne preferencje i dostęp do własnych, wybranych zasobów. Jeżeli mąż lubi oglądać programy motoryzacyjne a żonę interesują filmy przyrodnicze, to od razu każde z nich będzie miało na ekranie linki bezpośrednio do tych treści. Dzieciom będą się wyświetlać, bez konieczności szukania po różnych kanałach, nie tylko ulubione dobranocki, lecz także interesujące je gry czy komiksy. Do tego może być interaktywny przewodnik po programach, dostęp do sieciowej wypożyczalni filmów czy nawet możliwość korzystania ze skrzynki poczty elektronicznej.

"Telewizja musi wyglądać jak telewizja, ale działać powinna jak Internet" - czytamy w raporcie "The Future of TV 2005" opublikowanym przez firmę doradczą J. P. Morgan. Za sprawą technologii IPTV każdy widz będzie w stanie decydować o tym, co, kiedy i gdzie chce oglądać. W przyszłości telewizja będzie przypominać olbrzymią bazę danych, wykorzystywaną przez widzów w sposób dla nich najbardziej dogodny i odpowiedni. Jeżeli nie będę mógł oglądać ulubionego programu w czasie, kiedy będzie emitowany na antenie przez stację telewizyjną, to zamówię go sobie do wyświetlenia w dogodnym dla mnie terminie. Próby takiego konstruowania oferty programowej podejmowane są już dzisiaj przez wielu nadawców.

Dzięki platformom cyfrowym, na przykład takim jak zaprezentowana przez firmę Ericsson na tegorocznej International Broadcast Conference w Amsterdamie, można będzie także oglądać wybrane programy telewizyjne na różnych urządzeniach. Już nie tylko tradycyjny, typowy odbiornik telewizyjny będzie umożliwiał korzystanie z telewizji. Wybrany program będzie można odtwarzać też, w zależności od potrzeb, możliwości czy upodobań, zarówno na ekranie komputera jak i telefonu komórkowego. Będąc w domu można będzie się przełączać z jednego urządzenia na drugie w zależności od tego gdzie i co się będzie robić. Również, gdy trzeba będzie wyjść z domu, można będzie dokończyć oglądanie ulubionego serialu czy meczu na "komórce" w autobusie lub taksówce, albo zamówić zakończenie na laptopa w hotelu.

Każdy reporterem

Dostępne obecnie technologie cyfrowe umożliwiają także w coraz większym zakresie pełny, aktywny udział widzów w tworzeniu treści telewizyjnych. W wyniku współpracy firm Endemol i Ericsson powstał specjalny portal internetowy MeOnTV, który jest równocześnie cyfrową platformą udostępniania treści multimedialnych. Swój film wykonany kamerą cyfrową może umieścić na nim każdy, kto ma na to ochotę. Jeżeli spodoba się on twórcom jakiegoś profesjonalnego programu telewizyjnego lub autorom serwisu społecznościowego, mogą go wykorzystać u siebie.

Filmy mogą być nakręcone kamerą w dowolnym telefonie komórkowym i przez tenże telefon również wysłane na portal. W ten sposób w cyfrowych zasobach MeOnTV mogą się znaleźć szybko relacje ze wszystkich części świata, zrobione o każdej porze i w każdym miejscu - wszędzie tam, gdzie będą ludzie, którzy zechcą przekazać innym to, co widzieli, lub w czym brali udział, co uznali za interesujące lub warte zaprezentowania innym. Mogą to być różne rzeczy - zarówno wypadek na autostradzie jak i spotkanie przedwyborcze, czy impreza kulturalna w mieście. Autor może dołączyć do nadesłanego materiału swój komentarz lub wypowiedzi świadków wydarzenia. Jeżeli całość będzie ciekawie zrobiona lub będzie dotyczyła ważnego zdarzenia, może liczyć na zainteresowanie różnych stacji telewizyjnych, które zechcą wyemitować go u siebie.

MeOnTV umożliwia również nadawanie na żywo do telewizji relacji z dowolnego miejsca za pomocą kamery w telefonie komórkowym. W tej chwili z możliwości tej korzystają już m.in. niektóre stacje regionalne w Holandii. Jest grupa osób wyposażonych w telefony komórkowe z kamerami wideo, które przekazują codziennie wiadomości lokalne. Dzięki tej technologii, praktycznie każdy może być już dzisiaj reporterem.

Perspektywy rozwoju telewizji cyfrowej będą jednym z wiodących tematów organizowanego przez redakcję Computerworld V Forum Usług Szerokopasmowych (19-20 listopada w Warszawie). Szczegółowy program na stronie:http://broadband2008.computerworld.pl .


TOP 200