Małżeństwo z rozsądku

Fujitsu Siemens włączy się do rywalizacji o udział w polskim rynku serwerów Unix.

Fujitsu Siemens włączy się do rywalizacji o udział w polskim rynku serwerów Unix.

Większość użytkowników kojarzy prawdopodobnie serwery Fujitsu Siemens wyłącznie z szeroko promowaną serią komputerów Primergy, opartych na procesorach Intela. Teraz właściciele niemiecko-japońskiego joint venture planują zaistnieć na rynku serwerów unixowych. Do oferty polskiego oddziału firmy włączono wydajne serwery Primepower.

Synteza technologii

Konstrukcja serwerów Primepower wywodzi się zarówno z komputerów mainframe Siemensa, jak i superkomputerów Fujitsu. W maksymalnej konfiguracji serwery Primepower można wyposażyć w 128 procesorów, które mogą pracować w trybie SMP lub z podziałem na partycje fizyczne.

Serwery wykorzystują procesory zgodne ze standardem SPARC v.9, nie są to jednak wyroby Texas Instruments, produkowane dla Sun Microsystems. Układy o nazwie Sparc64 GP produkuje w technologii 0,18 mikrometra należąca do Fujitsu firma HAL Computer Systems. Sparc64 mają 128 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu - oddzielnie dla instrukcji i danych. Zintegrowana z procesorem pamięć podręczna drugiego poziomu ma natomiast pojemność 8 MB. Procesory Sparc64 GP są taktowane zegarem o częstotliwości 450 MHz - niedługo pojawią się układy z zegarem 500 i 660 MHz.

Architektura systemów przypomina rozwiązania znane z serwerów HP Superdome, IBM RISC i Compaq z serii GS. Szyny systemowe zostały zastąpione przełącznicami krzyżowymi. Własną przełącznicę posiada każda czteroprocesorowa płyta systemowa, płyty są natomiast połączone za pośrednictwem przełącznicy centralnej. Wszystkie połączenia mają układy kontroli błędów ECC. Jest też autonomiczny system do monitorowania awarii poszczególnych układów.

W słońcu i cieniu

Fujitsu Siemens współpracuje z Sun Microsystems w ramach konsorcjum SPARC. Licencjonuje również od Suna system operacyjny Solaris. "Przez lata Sun stworzył dobry system operacyjny i zdołał go dobrze wypromować. Nie będziemy tracić czasu na promowanie własnej marki" - tłumaczy Roman Gradek, dyrektor ds. rozwoju w dziale systemów Unix w Fujitsu Siemens Polska.

Do końca roku Fujitsu Siemens będzie ubiegać się o referencje. Firma zdobyła pierwszego klienta - klaster serwerów Primepower 600 zakupił niedawno PLL LOT SA. Konieczna będzie także ściślejsza współpraca z partnerami. Fujitsu zamierza nawiązać współpracę głównie z firmami, które są partnerami Suna. Najważniejszym partnerem integracyjnym Fujitsu Siemens w dziedzinie serwerów Primepower jest SA z Warszawy. Komórka zajmująca się nimi podlega istniejącemu działowi Enterprise i zatrudnia obecnie 5 osób - do końca roku zatrudni kilkanaście.


TOP 200