Mały serwer pocztowy dla małej firmy

Przedstawiamy sześć darmowych serwerów poczty elektronicznej. Większość z nich posiada opcje komercyjne, ale w teście uwzględniono jedynie funkcjonalności dostępne za darmo.

HMailServer

Serwer ten obsługuje podstawowe funkcjonalności, takie jak SMTP, POP3 i IMAP, ale nie ma wbudowanego front-endu obsługiwanego przez przeglądarkę. Do tego celu można wykorzystać SquirrelMail. Konfiguracja odbywa się sprawnie, domyślnie instalowaną bazą jest SQL Server Compact, ale można wykorzystać także standardową wersję SQL Servera, MySQL lub PostgreSQL. Wbudowane opcje antyspamowe obejmują: listy DNS, listy reputacyjne SURBL, obsługę zewnętrznego serwera SpamAssasin. Antywirus to dowolna aplikacja wywoływana jako plik EXE, w tym ClamWin. Obsługiwane są skrypty po stronie serwera. Serwer ten nie ma ograniczeń licencyjnych na liczbę domen czy użytkowników.

Apache James

Serwer Java Apache Mail Enterprise Server jest napisany w języku Java. Działa w środowiskach UNIX/Linux i Windows, wykorzystując standardowe środowisko Javy. Serwer jest modularny i ma elastyczne API - za ich pomocą można wykonywać operacje. Domyślą bazą danych jest Apache Derby, ale można skorzystać z wielu innych baz. Wadę konfiguracji serwera stanowią problemy z graficznym interfejsem użytkownika i nieco mniejsza wydajność w testowym środowisku. Po stronie funkcjonalności przeszkadza brak obsługi IMAP. Ciekawą opcją jest Fetchmail, dzięki której można pobrać wiadomości z zewnętrznych serwisów i dostarczyć lokalnie.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Apple zrezygnowało z macOS Server
  • Apple zaprezentuje Maca Pro z układem Apple Silicon w 2023 roku

SmarterMail

Testowana darmowa wersja jest ograniczona do 10 użytkowników w pojedynczej domenie. Mimo to jest godna polecenia w najmniejszych firmach. Oferuje bardzo dobry interfejs webowy, który dodatkowo obsługuje kalendarze, kontakty i zadania. Serwer obsługuje pocztę mobilną i ma wbudowany komunikator. Ochronę antyspamową realizuje się dzięki integracji z serwerem SpamAssasin lub oprogramowaniem Trend Micro, ale można użyć także list.

Zarafa

Zaletą serwera jest interfejs webowy AJAX. Serwer działa w różnych dystrybucjach Linuksa, wymaga instalacji gotowego stosu PHP i MySQL oraz serwera SMTP, takiego jak Postfix lub Sendmail. Instalacja może odbyć się za pomocą skryptu, co uproszcza zadania. Możliwa jest integracja z Active Directory lub eDirectory. Chociaż Zarafa oferuje komercyjne wydania serwera, podstawowa wersja jest wystarczająca dla wielu firm, chociaż nie ma obsługi kalendarzy, wielu serwerów czy klientów Outlook. Dodatkowe opcje obejmują implementację protokołu push mail, która działa z urządzeniami mobilnymi iOS, Android, Windows Mobile czy Symbian, a także możliwość integracji z SugarCRM i usługami Dropbox.

Citadel

To pełnowymiarowy system pracy grupowej, zawierający kalendarze, pocztę, kontakty, notatki i komunikator. Chociaż interfejs użytkownika wydaje się nieco przestarzały, jest funkcjonalny i łatwy w użyciu. To godny polecenia serwer - testy można przeprowadzić bez konieczności instalacji osobnego serwera. Dostępny jest obraz maszyny wirtualnej KVM lub VMware, dzięki czemu można od razu rozpocząć testy. Instalacja zawiera motor antyspamowy i antywirusowy, dostępny jest także load balancing. Citadel jest bardzo wydajny, ale trudniej niż w innych rozwiązaniach zarządza się w nim dużą liczbą użytkowników.

Axigen

Darmowa wersja komercyjnego serwera ma ograniczenie do 100 użytkowników. To wieloplatformowy serwer, który posiada wszystkie opcje, jakich można oczekiwać od produktu tej klasy, włącznie z integracją z antywirusem (Kaspersky, ClamAV) i narzędziami antyspamowymi (CommTouch, SpamAssassin, Kaspersky). Jego zaletą jest dobrze dopracowane zarządzanie oraz kontekstowa pomoc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200