Mały serwer – duże możliwości

Hewlett-Packard wprowadził na rynek tani i łatwy w obsłudze serwer dla małych firm.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek tani i łatwy w obsłudze serwer dla małych firm.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowy serwer dla małych sieci HP NetServer E-30. Produkt ten przeznaczony jest dla małych i średnich firm - takich, które posiadają do 30 komputerów i nie zamierzają rozbudowywać sieci w znaczący sposób. Nie jest natomiast dedykowany dla grup roboczych w dużych przedsiębiorstwach. Oprogramowanie zarządzające, które jest wraz z nim dostarczane, zoptymalizowane zostało bowiem dla małych sieci i nie umożliwia wymiany danych z innymi systemami zarządzania sieci LAN i WAN.

Co w pudełku?

HP NetServer E-30 dostarczany jest w kilku konfiguracjach. Jest to jednoprocesorowy serwer wyposażony w Pentium 133 MHz lub Pentium 166 MHz. Standardowo każda z maszyn zawiera 16 MB RAM typu ECC (rozszerzane maksymalnie do 192 MB) oraz kartę sieciową HP DeskDirect PCI Ethernet Combo (zarówno skrętka, jak i kabel koncentryczny), umożliwiającą przesyłanie danych z prędkością 10 Mbps. Jest to działanie wyjątkowe, inne serwery HP dostarczane są bowiem bez kart sieciowych, gdyż duże firmy użytkują zazwyczaj karty jednego producenta we wszystkich komputerach, a więc dostarczenie im karty sieciowej innej firmy mija się z celem.

Serwer standardowo wyposażony jest w czytnik CDüROM o ośmiokrotnej prędkości odczytu danych, a także w kontrolery Fast SCSI II i IDE. Dyski twarde mogą być dołączane do dowolnego kontrolera, co mniej zamożnym firmom pozwala inwestować w tańsze dyski IDE, a nie SCSI.

E-30 zawiera po dwa gniazda PCI, ISA oraz dwa gniazda, w których instalować można zarówno karty PCI, jak i ISA.

HP proponuje klientom nabycie wraz z serwerem taniego streamera HP SureStore T4i. Jest on zbudowany zgodnie z wymogami technologii Travan, pozwalającej zapisać na jednej taśmie do 4 GB danych bez kompresji lub do 8 GB z kompresją programową. Urządzenie to ma kosztować prawdopodobnie 450 USD, co jest dosyć atrakcyjną ofertą w porównaniu ze streamerami DAT, których cena przekracza 1000 USD. Wraz z T4i firma dostarcza odpowiednie sterowniki dla systemów NetWare i Windows NT.

Instalacja i konfiguracja

Hewlett-Packard wraz z serwerem dostarcza użytkownikowi wiele narzędzi, które pozwalają przyspieszyć i ułatwić instalację najpopularniejszych systemów operacyjnych: Windows NT oraz NetWare.

Instalację wspomaga aplikacja HP Installation Assistant, dostarczana na firmowym, bootowalnym CD-ROM-ie. Oprogramowanie to pozwala użytkownikowi wybrać docelowy system operacyjny i pod jego kątem przygotowuje wszystkie sterowniki, które wymagane będą podczas procesu instalacji systemu (nagrywane są one na dyskietki). Następnie uruchomiona zostanie instalacja wybranego systemu, która odbywać się będzie pod kontrolą programu Installation Assistant, podpowiadającego w razie konieczności następne czynności. Właściwą konfigurację i optymalizację pracy systemu zapewnia inne oprogramowanie - HP Configuration Assistant.

Zarządzanie pracą serwera

NetServer E-30, podobnie jak inne serwery Hewlett-Packarda, firma wyposażyła w wiele usprawnień i programów narzędziowych, które ułatwiają zarządzanie jego pracą. Jednym z nich jest stosowanie pamięci typu ECC, która potrafi automatycznie wykryć i korygować występujące w niej problemy, co zapobiega przestojom w pracy serwera.

Innym mechanizmem jest ASR (Automatic Server Restart), mały agent programowy, działający w tle systemów NetWare i Windows NT, monitorujący na bieżąco ich pracę. Jeśli wykryje on, że system uległ całkowitemu zawieszeniu, wywołuje chwilowe odcięcie zasilania serwera, co powoduje jego ponowne uruchomienie. Zastępuje on więc administratora w najbardziej krytycznych sytuacjach - wtedy gdy pomóc może tylko wciśnięcie przycisku Reset.

Wraz z serwerami przeznaczonymi do pracy w większych sieciach HP dostarcza oprogramowanie NetServer Assistant. Umożliwia ono monitorowanie pracy sieciowego systemu operacyjnego i wysyłanie alarmów do konsoli oprogramowania do zarządzania sieciami OpenView, pracującego w sieci WAN. W przypadku małych sieci taki wariant nie jest rozważany, gdyż nikt rozsądny nie będzie kupował oprogramowania OpenView do sieci składającej się z maksymalnie 30 komputerów.

Dlatego HP dostarcza z E-30 "odchudzoną" wersję oprogramowania Assistant o nazwie AutoPilot. Różni się ona tym, że alarmy wysyła do dowolnie zdefiniowanego komputera w sieci LAN wyposażonego w Windows 95. W przypadku wystąpienia błędu lub przekroczenia krytycznego poziomu dowolnego parametru informacja o tym fakcie wraz z odpowiednim kodem błędu wyświetlana jest na ekranie wybranego komputera. Użytkownik może wtedy skorzystać z programu diagnostycznego Diagnostic Assistant, który pomoże zanalizować przyczyny wystąpienia błędu, oraz bazy danych Information Assistant zawierającej informacje dotyczące prawidłowego postępowania w przypadku określonych błędów bądź niepoprawnego działania serwera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200