Malware Gooligan zainfekował już ponad milion kont Google

Checkpoint donosi, że w sieci grasuje nowy malware Android, który zaraził już ponad milion kont Google. W opinii informatyków jest to największe tego typu zagrożenie (chodzi o bezpieczeństwo kont Google) z jakim mieliśmy do tej pory do czynienia.

Malware nosi nazwę Gooligan i atakuje urządzenia pracujące pod kontrolą starszych wersji oprogramowania Android, od wersji 4.1 do wersji 5.1. Malware jest zagnieżdżony w wielu, wyglądających z pozoru na nieszkodliwe, aplikacjach. Eksperci do spraw bezpieczeństwa doliczyli się co najmniej 86 takich aplikacji.

Po uruchomieniu aplikacji malware nabywa uprawnień typu root i przejmuje na mobilnym urządzeniem całkowita kontrolę, wykorzystując do tego celu znaną od dawna podatność. Została ona co prawda zlikwidowana, ale wielu użytkownik nie aktualizuje oprogramowania zarządzającego smartfonami, dlatego Gooligan jest tak groźny.

Zobacz również:

  • W sklepie Google Play nie brakuje wirusów - zwłaszcza w przypadku aplikacji finansowych
  • Menadżer haseł - jaki program warto wybrać i na co zwrócić uwagę

Jak już wcześniej powiedziano, malware zainfekował już milion kont Google, z czego 19% przypada na urządzenia pracujące w obu Amerykach, 9% na urządzenia pracujące w Europie i 57% na urządzenia pracujące w Azji.

Rada jest prosta: aby uniknąć zagrożenia, użytkownicy urządzeń Android powinni jak najszybciej przechodzić na nowsze wersje oprogramowania (względnie instalować łaty unieszkodliwiające malware Goolegan).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200