Maleje sprzedaż serwerów

Trudna sytuacja w światowej gospodarce tłumaczy spadek sprzedaży serwerów w trzecim kwartale 2001 - podaje IDC.

Trudna sytuacja w światowej gospodarce tłumaczy spadek sprzedaży serwerów w trzecim kwartale 2001 - podaje IDC.

Przychody na światowym rynku serwerów spadły w ciągu roku o 30 proc. - z 15,2 mld do 10,7 mld USD. Analitycy spodziewają się jednak, że ostra konkurencja cenowa w dziale najtańszych serwerów powinna pobudzić rynek w ciągu następnych dwóch kwartałów.

Zobacz również:

  • IaaS, PaaS, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji

Zdaniem IDC pierwsze miejsce pod względem przychodów ze sprzedaży serwerów zajmuje IBM z 26 proc rynku, 16 i 15 proc mają (odpowiednio) Compaq i Hewlett-Packard, za nimi jest Sun z 12 proc. rynku, a ścisłą czołówkę zamyka Dell z 8 proc.

IDC twierdzi, że dostawy serwerów opartych na procesorach Intela wzrosły w trzecim kwartale ub.r. tylko o 1 proc. W tym segmencie rynku liderem jest Compaq z 26-proc. udziałem, za nim Dell z 20 proc.

Zdaniem analityków w najbliższym czasie rynek serwerów z procesorami Intela będzie jednak rozwijał się szybciej, ponieważ nabywcy będą szukać tańszego sprzętu, a największym odbiorcą będzie mały i średni biznes, natomiast duże przedsięwzięcia będą opóźnione lub zawieszone.

Rynek serwerów uniksowych przeżył 11-proc. spadek pod względem liczby dostarczonych jednostek i 19-proc. spadek pod względem przychodów. Przewodzą na nim, z niemal identycznymi udziałami, Sun i HP - odpowiednio: 28,8 i 28,5 proc. Na trzecim miejscu jest IBM, którego udział w rynku wynosi 21 proc.

Dochody ze sprzedaży serwerów kosztujących ponad 1 mln USD spadły w ciągu roku 27 proc. Zdaniem IDC powodem jest dalsze konsolidowanie przez potencjalnych nabywców aplikacji w centrach danych. Pomimo tego IBM zanotowała 21-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży swojej linii zSeries (poprzednio s/390).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200