Małe wciąż piękne

Oferta serwerów kompaktowych stale się poszerza. Najnowsze konstrukcje przedstawiły ostatnio firmy: FSC, HP i IBM.

Oferta serwerów kompaktowych stale się poszerza. Najnowsze konstrukcje przedstawiły ostatnio firmy: FSC, HP i IBM.

Popyt na kompaktowe serwery nadal nie jest zbyt duży. Według danych IDC w ub.r. ich ilościowy udział w rynku serwerów ogółem sięgnął 4% (ok. 185 tys. szt.). To wprawdzie aż 550% więcej niż rok wcześniej, ale wciąż mało. Producenci wydają się wierzyć, że "cienkie konstrukcje" mają przyszłość, i wciąż ulepszają swoje konstrukcje. Oferty w tej dziedzinie właśnie zostały odświeżone przez IBM i HP.

Kompakt do zadań specjalnych

IBM systematycznie rozszerza ofertę blade. Firma wprowadziła 2-procesorowe serwery JS20 wyposażone w układy PowerPC 970 pracujące pod kontrolą systemu Linux i przygotowuje kolejne modele wykorzystujące procesory AMD Opteron. Z kolei nowa seria BladeCenter T to serwery klasy telekomunikacyjnej mające certyfikat NEBS (Network Equipment Building Standard). Wiadomo też że IBM planuje pokazy premierowe 4-procesorowych unixowych modeli zSeries z procesorami Power (nie: PowerPC).

W tym roku ma powstać jeden z największych na świecie superkomputerów zbudowany z wykorzystaniem kolejnej generacji serwerów BladeCener JS20. Będzie on zawierał cztery i pół tysiąca 64-bitowych procesorów Power. Inwestycję taką (ok. 86 mln USD) zamierza sfinansować rząd hiszpański. Superkomputer zostanie zainstalowany na politechnice w Katalonii.

Serwer dobrze napakowany

Małe wciąż piękne

Dwie połączone płyty GMS Spider z portami Gigabit Ethernet.

Nowe modele serwerów kompaktowych zaprezentował także HP. BL30p to obecnie najcieńszy model spośród "żyletek" ze stajni HP - 2-krotnie cieńszy niż BL20p. Dwa serwer BL30p można umieścić w obudowie do starszych modeli (BL20p lub BL40p). BL30p zawiera jeden dysk IDE (BL20p jest wyposażony w dwa dyski SCSI), ale umożliwia zainstalowanie do 16 komputerów w jednej obudowie. Nowe serwery obsługują Windows lub Linux. Na rynku pojawią się w czerwcu br.

Oprócz BL30p HP w III kw. br. zamierza wprowadzić serwery blade z procesorami Opteron (podobnie zamierza postąpić Sun). Na razie nie jest jasne, czy w tych komputerach zostaną wykorzystane najnowsze modele AMD Opteron HE i EE zużywające tylko 55 i 30 W mocy (standardowe Opteron wymagają więcej niż 80 W). HP przygotowuje także modele z Itanium 2.

FSC Primergy dla klastrów

Fujitsu Siemens Computers wprowadziła 2-procesorowe modele serwerów typu blade - Primergy BX600. Komputery są wyposażone w najnowsze modele procesorów Intel Xeon DP 2,8-3,2 GHz, do 12 GB RAM, dwa dyski Ultra320 SCSI o pojemnościach do 146 GB, po dwa interfejsy Gigabit Ethernet i FC. Mogą działać w klastrach.

Nowe modele wymagają nowych obudów - 10 serwerów mieści się w obudowie o wysokości 7U. Obudowy te zawierają 2 moduły do zarządzania, jeden do kontroli połączeń sieciowych oraz nadmiarowe zasilacze. FSC zapowiada wprowadzenie w tym roku serwerów blade z układami Xeon MP, które mają być zgodne z obudowami dla BX600. Cena obudowy wynosi ok. 39 tys. zł, a serwera z jednym procesorem Xeon 2,8 GHz, 512 MB RAM i dwoma dyskami 36 GB - 15 tys. zł.

Mniejszy niż karta

General Micro Systems (GMS) opraco-wał miniaturową płytę systemową Spider (na zdjęciu obok), która ma wymiary nie większe niż karta kredytowej (7,1 x 4,8 cm). Te superkompaktowe urządzenia nie wymagają dodatkowego chłodzenia - wyposażono je w procesory PowerPC 400 lub 800 MHz zużywające odpowiednio: 5 i 12 W. Obie wersje zawierają 256 KB pamięci podręcznej, 32 KB pamięci Flash, do 256 MB SDRAM oraz port Gigabit Ethernet. Katalogowe ceny płyt wynoszą ok. 300 i 400 USD. Płytami są zainteresowani producenci urządzeń dla wojska i telekomunikacji, a także linie lotnicze planujące wykorzystanie ich jako platformy do pokładowych osobistych systemów rozrywki.


TOP 200