Małe sieci, duże pieniądze

Rynek oprogramowania małych firm stanowi coraz poważniejsze źródło dochodów koncernów informatycznych. Nowe produkty dla tego segmentu proponują IBM i Novell.

Rynek oprogramowania małych firm stanowi coraz poważniejsze źródło dochodów koncernów informatycznych. Nowe produkty dla tego segmentu proponują IBM i .

Tylko w 1997 r. sprzedaż produktów dla niewielkich firm, z sieciami dla nie więcej niż 100 użytkowników, wzrosła o ponad 20%. W rozwiązania opracowane specjalnie dla tego segmentu rynku poważnie inwestuje coraz więcej koncernów informatycznych. Podczas targów Comdex '98 swoje produkty zaprezentowali m.in. Novell i IBM. Na I kwartał przyszłego roku zapowiadana jest także premiera kolejnej wersji serwera Microsoftu - Back-Office Small Business Server 4.5.

Zdążyć w Europie

Nowy produkt Novella z serii NetWare for Small Business w wersji 4.2 przygotowano z wykorzystaniem poprzedniej, czwartej wersji systemu NetWare. Kierownictwo koncernu zdecydowało się na to posunięcie, mimo iż na rynku od prawie dwóch miesięcy jest już nowy serwer Net-Ware 5.0. Pozwoliło to na szybkie opracowanie lokalnych wariantów systemu dla małych przedsiębiorstw. Polski oddział Novella zdecydował, że lokalizowana będzie dopiero piąta edycja serwera Small Business.

Wraz z wersją angielską na rynek weszły NetWare for Small Business 4.2, przygotowane w kilku językach zachodnioeuropejskich, w najbliższym czasie pojawią się produkty dla rynków azjatyckich. Szybkie opracowanie europejskich wersji produktu umożliwi Novellowi umocnienie pozycji w tym niezwykle istotnym segmencie, na który przypada 60% ogólnej sprzedaży produktów dla małych firm.

Coraz prostsze sieci

W kolejnej wersji produktu Novella, przeznaczonej dla małych i średnich firm, rozbudowano mechanizmy ułatwiające instalację (tzw. wizard) takich funkcji, jak tworzenie połączeń z Internetem. Pakiet został także wzbogacony o rozwiązania z serii BorderManager, w tym FastCache, dzięki któremu znacznie przyspieszono komunikację pomiędzy sieciami lokalnymi a Internetem. Pakiet zawiera narzędzia Fusion Web firmy NetObjects, służące do projektowania i zarządzania serwerami WWW.

Nowym elementem NetWare for Small Business jest serwer FaxWare firmy Tobit Software, który umożliwi wysyłanie i odbieranie faksów z każdej stacji roboczej podłączonej do sieci. NetWare for Small Business 4.2 będzie sprzedawany wraz z licencjami dla 50 użytkowników, a nie jak dotychczas 25. Sugerowana przez producenta cena NetWare for Small Business w wersji dla 5 użytkowników to 1295 USD, za każdą kolejną pojedynczą licencję trzeba będzie zapłacić 70 USD. Uaktualnienia kosztują: 695, 995 i 1695 USD, odpowiednio za wersje dla 5, 10 i 25 użytkowników.

Mały, niebieski

Do podobnego kręgu odbiorców adresowany jest także nowy pakiet IBM Small Business Suite dla Windows NT, który pojawi się na rynku w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Składa się z serwera Lotus Domino, bazy danych Universal DB2 oraz pakietu ułatwiającego instalację i dystrybucję aplikacji na stacjach roboczych - Integrated Installation Pack. Rozpowszechniany będzie w wersji dla 50, 100 i 250 użytkowników.

NetWare for Small Business 4.2 zawiera

Usługi katalogowe Novell Directory Services

Pakiet ZENworks - do zarządzania stacjami klienckimi

System pracy grupowej GroupWise 5.2

Pakiet do tworzenia stron internetowych NetObjects Fusion 3.0 Web


TOP 200