Małe pamięci rosną coraz śmielej

Choć zaawansowane systemy Fibre Channel nie muszą obawiać się bezpośredniej konkurencji ze strony tanich pamięci iSCSI, to te ostatnie zaczynają dominować i przejmować udziały w szybkorozwijającym się rynku SMB.

Choć zaawansowane systemy Fibre Channel nie muszą obawiać się bezpośredniej konkurencji ze strony tanich pamięci iSCSI, to te ostatnie zaczynają dominować i przejmować udziały w szybkorozwijającym się rynku SMB.

Pamięć ISCSI EMC CLARIION CX3-10

Pamięć ISCSI EMC CLARIION CX3-10

Pamięci masowe to temat przez lata związany przede wszystkim z dużymi korporacyjnymi , a dostawcy sprzętu i oprogramowania zarządzającego koncentrowali się na wprowadzaniu nowych technologii i rozwiązań przeznaczonych właśnie dla tego segmentu. Stąd też popularność technologii Fibre Channel, która ma wciąż dominującą pozycję na rynku pamięci masowych. Ale sytuacja ta stopniowo ulega zmianie. Popyt na pamięci masowe w sektorze korporacyjnym jest stabilny, wszystko wskazuje jednak na to, że małe i średnie firmy będą w najbliższych latach głównym motorem wzrostu popytu na tego typu urządzenia.

Takie prognozy prezentują analitycy rynku, a producenci wyraźnie dopasowują do nich swoje oferty. W efekcie szybko rośnie popularność technologii iSCSI oraz pamięci wykorzystujących względnie tanie dyski SATA lub SAS, które zaczynają być poważną konkurencją dla profesjonalnej i od lat najbardziej cenionej w takich zastosowaniach technologii Fibre Channel. Nowe modele pamięci iSCSI wprowadzają praktycznie wszyscy liczący się producenci: EMC, IBM, HP, Dell, Network Appliance, EqualLogic i inni.

HP łączy NAS i SAN

HP wprowadziła pod koniec 2006 r. StorageWorks MSA60 (Modular Storage Array), stelażowe pamięci masowe o wysokości 2U, umożliwiające instalację do 12 dysków SAS lub SATA. Urządzenia są pozbawione kontrolerów RAID - wymagają podłączenia do niezależnie instalowanych kontrolerów HP SmartArray P800 RAID. Pamięci można łączyć w zestawy składające się z maksymalnie 4 modułów (48 dysków, 8U).

Natomiast ostatnio Hewlet-Packard zaprezentował HP ProLiant DL585 G2 Storage Server - wieloprotokołowe bramy NAS obsługujące m.in. łącza iSCSI oraz dyski SATA i SAS. Urządzenia pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows Unified Data Storage Server 2003 i umożliwiają łączenie środowisk pamięci NAS oraz SAN.

EMC i Dell integrują zaawansowany backup

EMC i współpracujący z nią Dell ogłosiły ostatnio wprowadzenie do sprzedaży nowego modelu pamięci masowej Clariion CX3-10, przeznaczonego dla firm średniej wielkości, a jednocześnie zaprezentowały oprogramowanie RecoverPoint/SE, które jest najprawdopodobniej pierwszym zintegrowanym z pamięciami EMC pakietem wykorzystującym technologie przejętej w ub.r. firmy Kashya. Opracowała ona zaawansowane technologie ciągłej ochrony i odtwarzania danych, dobrze współpracujące z popularnymi bazami danych Microsoft SQL Server 2005, Oracle RAC 10g, a także serwerem Microsoft Exchange 2003.

Clariion CX3-10 mają maksymalną pojemność 30 TB i są wyposażone praktycznie w takie samo oprogramowanie do zarządzania jak inne modele pamięci w tej rodzinie, tzn. Navisphere i PowerPath. Urządzenia mają mniejszą pojemność i możliwość skalowania, ale ich architektura i inne elementy sprzętowe są podobne - są wyposażone w interfejsy iSCSI i 4 Gb FC (po 4 porty) oraz umożliwiają instalację zarówno dysków SATA, jak i Fibre Channel.

Warto zauważyć, że nowe modele pamięci masowych podobnej klasy wprowadzane przez znanych producentów najczęściej są wyposażane w dyski SAS (Serial Attached SCSI), a nie SATA. Wielu analityków rynku jest przekonanych, że technologia SAS już wkrótce całkowicie wyprze z rynku napędy SCSI. EMC nie przejmuje się tym jednak i przynajmniej na razie oferuje w pamięciach Clariion tylko kombinację FC-SATA.

Wydaje się, że obecne priorytety firmy są związane bardziej z integracją oprogramowania wielu przejętych ostatnio firm niż chęcią odświeżania linii produktów sprzętowych. Nie jest to zresztą problemem, bo nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie kolejnych modeli pamięci z interfejsami SAS nie byłoby dla EMC trudne. Na razie trudno jeszcze ocenić praktyczną funkcjonalność RecoverPoint/SE, ale wszystko wskazuje, że może to być oprogramowanie, na które warto zwrócić uwagę niezależnie od tego, jakie dyski i pojemności pamięci są wykorzystywane. Według zapewnień przedstawicieli EMC, oprogramowanie umożliwia łatwą budowę efektywnego systemu zabezpieczania i odtwarzania danych w wypadku awarii serwerów Windows. Clariion CX3-10 umożliwiają bezpośrednie podłączenie do 8 serwerów Windows, Linux, Solaris, HP-UX lub IBM AIX lub sześciu działających w sieci SAN.

SAS wydajny jak FC

 Pamięć ISCSI HP MSA60

Pamięć ISCSI HP MSA60

EqualLogic zaprezentowała PS3900XV, kolejny model rodziny pamięci masowych, wyposażonych w dyski SAS, wprowadzonych we wrześniu ub.r. Podobnie jak poprzednie wersje, PS3900XV wykorzystuje napędy o prędkości obrotowej 15 tys. obr./min, ale ma ponad dwukrotnie większa pojemność maksymalną wynoszącą 4,8 TB. Urządzenie jest przeznaczone do współpracy z najbardziej wymagającymi aplikacjami. Zdaniem przedstawicieli firmy PS3900XV zapewnia wydajność porównywalną z pamięciami Fibre Channel, mimo że te ostatnie mają nominalnie wyższe parametry przepustowości. Wynika to z tego, że w praktyce ograniczeniem na wydajność nie jest pasmo przenoszenia sieci, a EqualLogic wyposażyła swoje pamięci w zaawansowane mechanizmy automatycznego równoważenia obciążeń pamięci masowych zależnie od wymaganej transmisji danych. Według IDC, EqualLogic ma 19% udział w rynku pamięci iSCSI, ustępując w tym segmencie jedynie firmie Network Appliance.

Ceny PS3900XV zaczynają się od 67 tys. USD.

Rynek i promocja iSCSI

Organizacja SNIA (Storage Networking Industry Association) ogłosiła ostatnio nowy program aktywności IPFS (IP Storage Forum) grupy zajmującej się edukacją i promocją technologii pamięci masowych IP (iSCSI), a także wybrała nowy skład zarządu IPFS, w którym znaleźli się David Dale z Network Appliance, Prasad Pammidimukkala z Brocade, Doug Rainbolt z Alacritech, Robbin Higby z EqualLogic oraz Don Mead z FalconStor Software. IPSF ma organizować seminaria, szkolenia, a także publikować podręczniki i inne materiały prezentujące praktyczne wdrożenia i zastosowania iSCSI.

IP Storage to technologia budowy sieci SAN, w której dostęp do danych w pamięciach masowych jest realizowany za pośrednictwem protokołu TCP/IP i sieci Ethernet, a nie klasycznych i znacznie droższych rozwiązań Fibre Channel, wykorzystujących dedykowane przełączniki i kontrolery FC. Niższe koszty instalacji i eksploatacji systemów iSCSI są ich główną zaletą, ale z kolei dostawcy urządzeń FC zawsze podkreślali, że jest to technologia o mniejszej wydajności, a przede wszystkim niższej niż FC niezawodności. Choć jest w tym sporo racji, praktyczne doświadczenia z implementacji iSCSI wykazały, że tego typu rozwiązania dobrze się sprawdzają w wielu zastosowaniach.

"Jeśli dobrze interpretuję dane IDC, wartość sprzedaży systemów iSCSI osiągnęła w pierwszych 3 kwartałach 2006 r. poziom 369 mln USD i wzrost o 96%. Ale w tym samym okresie sprzedaż innych pamięci, przede wszystkim FC, miała wartość 6,5 mld USD. Wynika z tego, że systemy SAN oparte na technologii iSCSI mają zaledwie 5-proc. udział w rynku. Nie sądzę, by te proporcje uległy jakiejś zasadniczej zmianie w najbliższym czasie" - mówi Chuck Hollis, wiceprezes EMC. Wielu analityków nie zgadza się jednak z tego typu zachowawczymi opiniami. Przykładowo IDC prognozuje, że sprzedaż iSCSI będzie rosła do 2010 r. w tempie 73% rocznie i osiągnie poziom 5,1 mld USD. Potwierdzają to też badania ankietowe przeprowadzone przez ESG (Enterprise Strategy Group) z których wynika, że 17% firm już korzysta z pamięci iSCSI, a kolejne 20% planuje ich implementację w ciągu 1-2 najbliższych lat. Natomiast Gartner przewiduje, że już w 2008 r. liczba sprzedawanych pamięci iSCSI przewyższy liczbę wprowadzanych na rynek pamięci Fibre Channel.

Mimo że FC wciąż oferują lepszą wydajność, pamięci iSCSI są popularne w najszybciej rosnącym segmencie rynku SMB. Nie oznacza to, że pojawi się masowa tendencja do zastępowania systemów FC przez iSCSI. Te ostatnie będą tylko coraz częściej stosowane na masowym rynku w nowych wdrożeniach pamięci masowych.


TOP 200