Małe i średnie firmy wybierają chmurę ze względów bezpieczeństwa

Małe i średnie firmy, które wdrożyły chmurę jako główny powód przejścia do tego modelu dostarczania usług, wskazują bezpieczeństwo danych. Co ciekawe, pozostałe firmy mają na ten temat wprost przeciwne zdanie — to właśnie kwestie bezpieczeństwa powstrzymują je przed korzystaniem z usług w chmurze. Pokazuje to wyraźnie, że obawy związane z bezpieczeństwem wynikają z niewiedzy i uprzedzeń i najczęściej są nieuzasadnione.

Kwestie związane z bezpieczeństwem usług w chmurze od dawna budzą wiele dyskusji. Jak pokazuje badanie SMB Cloud Survey 2013, przeprowadzone przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoft, jest to główny powód implementacji rozwiązań cloud computing, a jednocześnie źródło wątpliwości.

Bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze budzi wątpliwości 56% polskich firm z sektora MSP ogółem. Jednocześnie 73% przedstawicieli małych i średnich firm skłania się ku chmurze właśnie ze względu na poczucie bezpieczeństwa, a 70% wręcz deklaruje, że usługi w chmurze poprawiają bezpieczeństwo danych i online. Jeszcze większe zaufanie do cloud computing mają inne firmy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej - średnio 80% przedstawicieli małych i średnich firm wskazuje bezpieczeństwo danych jako jedną z kluczowych zalet modelu usługowego.

Zobacz również:

  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?
  • Unijne certyfikaty usług chmurowych – apel o niedyskryminowanie „big techów”

"Wyniki badania pokazują, że świadomość korzyści płynących z chmury obliczeniowej rośnie. Co więcej, firmy, które już korzystają z usług w chmurze podkreślają, że wysoko oceniają bezpieczeństwo tych rozwiązań. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców obawia się o bezpieczeństwo swoich danych. Często zapominają oni jednak o tym, że ich zasoby przechowywane w centrach danych wyspecjalizowanych dostawców usług chmurowych są zabezpieczane na wielu poziomach i najczęściej w stopniu dużo wyższym niż sami mogliby to zapewnić" - komentuje Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor MSP w polskim oddziale Microsoft.

I dodaje, że wśród przedsiębiorców pokutuje przeświadczenie, że dane najbezpieczniejsze są na ich własnych komputerach i serwerach. Często zapominają oni jednak o dodatkowych zabezpieczeniach takich jak backup czy antywirusy. Nie biorą też pod uwagę fizycznego zabezpieczenia danych, choćby przed kradzieżą. W modelu chmury mają do nich bezpieczny dostęp z każdego miejsca i urządzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200