Małe coraz lepsze

Sprzętowe oferty dla firm małych i średnich zmieniają się jak w kalejdoskopie. Na szczęście dla klientów są to zmiany na lepsze.

Sprzętowe oferty dla firm małych i średnich zmieniają się jak w kalejdoskopie. Na szczęście dla klientów są to zmiany na lepsze.

Określenie SMB (Small and Medium Business) ma polski odpowiednik MSP (Małe i Średnie Przedsiębiorstwa), ale należy zdawać sobie sprawę, że znaczenie tych dwóch powszechnie używanych skrótów niekoniecznie jest identyczne, a oprócz tego, zależnie od producenta, przyjmowane są różne jego definicje. Na przykład IBM zakłada, że SMB to firmy wykorzystujące 50-500 stanowisk komputerowych, a Cisco - 25-250 użytkowników.

W Polsce skala jest inna niż na rynku amerykańskim czy nawet w zachodniej Europie i dlatego wiele zwłaszcza małych firm zaopatruje się w sprzęt na rynku konsumenckim, a granica między produktami adresowanymi do przedsiębiorstw i użytkowników domowych w wielu przypadkach jest słabo określona. Dobrym przykładem mogą tu być zewnętrzne dyski Maxtor lub innych producentów, w USA przeznaczone przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników domowych, które w Polsce mogą być atrakcyjną propozycją pamięci masowej dla małych firm.

Tego typu sytuacja ma swoje wady i zalety. Z jednej strony firmy mogą łatwiej dopasować sprzęt do swoich rzeczywistych wymagań, ale z drugiej muszą się liczyć, że będzie on bardziej zawodny od produktów przeznaczonych na rynek przedsiębiorstw, a gwarancje i warunki serwisowe słabsze. Jednocześnie już od kilku lat widać wyraźnie rosnące i oficjalnie deklarowane zainteresowanie potentatów rynku IT właśnie SMB. IBM, HP, Cisco, EMC, Oracle i inni systematycznie wprowadzają produkty adresowane dla tego typu odbiorców potwierdzając, że SMB jest najszybciej rosnącym i perspektywicznym segmentem umożliwiającym wzrost obrotów.

Ponieważ rynek SMB/MSP jest z reguły znacznie bardziej wrażliwy na cenę, konkurencja, z którą muszą radzić sobie potentaci, jest inna niż na rynku korporacyjnym. Jednym ze sposobów jest implementacja przynajmniej niektórych zaawansowanych funkcji opracowanych i wykorzystywanych dotąd tylko w drogim sprzęcie korporacyjnym. Pozwala to na odróżnienie oferty i zachęcenie potencjalnych odbiorców do wyboru znanej marki przy względnie małym nakładzie dodatkowych kosztów. Przetwarzanie wielowątkowe, systemy wieloprocesorowe, wirtualizacja, pamięci masowe, serwery Unix - to tylko niektóre technologie, kojarzące się z systemami korporacyjnymi, a już obecnie stają się dostępne nie tylko dla średnich, ale nawet małych firm.

Należy tu podkreślić, że przy budowie lub projektowaniu systemu IT trudno oddzielnie rozważać sprzęt i oprogramowanie - dlatego też oferta dla MSP często przygotowywana jest w postaci zestawów sprzętu i oprogramowania, które zachęcają niższą ceną niż pojedyncze elementy, choć - trzeba przyznać - jednocześnie ograniczają wybór. Dodatkową, ważną zaletą tego typu zestawów jest to, że są one z reguły fabrycznie skonfigurowane, co w typowych sytuacjach zasadniczo zmniejsza koszty instalacji i konfiguracji systemu.

Przykładem mogą być serwery Maxdata z systemem Windows Server 2003, których ceny zaczynają się od ok. 5 tys. zł, lub dyskowe pamięci masowe Overland z oprogramowaniem Symantec BackupExec (od ok. 16 tys. zł). Liczba nowych urządzeń, a także producentów nieznanych dotąd na polskim rynku, systematycznie rośnie i trudno wymienić wszystkie pojawiające się oferty. Te przedstawione niżej mogą służyć jedynie jako orientacyjna prezentacja nowych tendencji i możliwości wyposażenia lub rozbudowy małego lub średniego środowiska informatycznego.

AVM FRITZ! Box For WLAN

Małe coraz lepsze

AVM FRITZ! Box For WLAN

AVM oferuje FRITZ! Box For WLAN - urządzenie łączące funkcje routera sieci bezprzewodowej WLAN, modemu ADSL i małej centrali telefonicznej PBX obsługującej zarówno klasyczne telefony stacjonarne, jak i internetowe aparaty VoIP.

Router WLAN wykorzystuje technologię 802.11g++ (maks. szybkość transmisji 125 Mb/s), ale według zapewnień producenta jest zgodny ze specyfikacją 802.11g i może bez problemu współpracować ze standardowymi urządzeniami 802.11g (54 Mb/s) lub 802.11b (11 Mb/s). Urządzenie jest domyślnie konfigurowane do obsługi szyfrowania WEP-128 (zmienny klucz, szyfrowanie 128-bitowe), ale może też współpracować z urządzeniami standardu WPA2 (IEEE 802.11i).

Zintegrowana centrala PBX umożliwia nawiązywanie połączeń internetowych VoIP nawet przy wyłączonym komputerze i automatyczne przełączanie lub wybieranie numerów dostępnych tylko za pośrednictwem analogowych połączeń stacjonarnych. Jest też wyposażona w typowe funkcje central ISDN takie, jak przekierowywanie rozmów i skrócone wybieranie. Oprócz interfejsu bezprzewodowego, urządzenie jest wyposażone w porty Ethernet, USB i dwa gniazdka do podłączenia analogowych aparatów telefonicznych. FRITZ! Box Fon WLAN jest dostępny w ofercie HSF Poland i kosztuje 665 zł.

HP StorageWorks DAT 72 i DAT 40 USB

HP wprowadziło ostatnio na rynek nowe systemy do archiwizacji HP Business Protection. Są to napędy taśmowe HP StorageWorks DAT 72 i DAT 40 USB, LTO Ultrium 1 o wysokości "połówkowej", a także nową wersję modułu do automatycznego ładowania taśm - HP StorageWorks 1/8 Tape Autoloader. Napędy DAT USB wykorzystują standardowe, tanie taśmy DAT (Digital Audio Tape) o pojemnościach odpowiednio 72 i 40 GB (z kompresją 2: 1). Napędy mają przepustowość 23 GB/godzinę oraz umożliwiają łatwe i szybkie podłączenie do praktycznie każdego komputera PC lub serwera wyposażonego w interfejs USB 2.0.

Wszystkie nowe urządzenia są wyposażone w funkcję HP One-Button Disaster Recovery - sprzętowy przycisk, który umożliwia uruchomienie automatycznego procesu odzyskiwania zapisanych na taśmie danych lub przywrócenia pełnej konfiguracji systemu po awarii. Do napędów standardowo dołączane jest oprogramowanie HP StorageWorks Library & Tape Tools do instalacji i zarządzania systemem archiwizacyjnym. Katalogowe ceny napędów DAT USB zaczynają się od ok. 2,4 tys. zł. Natomiast HP StorageWorks Ultrium 232 umożliwia zapis na jednej kasecie do 200 GB danych przy szybkości transmisji 115 GB/h (przy współczynniku kompresji danych 2: 1). Napęd kosztuje ok. 6 tys. zł.

Plextor PX-PH12U

Plextor, firma znana jako producent wysokiej jakości napędów CD/DVD, wprowadziła niedawno do oferty dyski przenośne oraz sieciowe, które mogą pełnić rolę pamięci masowych wykorzystywanych przez użytkowników notebooków lub do archiwizacji i zabezpieczania danych w małych systemach sieciowych. Najnowsze modele tego typu produktów to PX-PH12U - miniaturowy, ważący 200 g, 2,5-calowy dysk o pojemności 120 GB wyposażony w interfejs USB 2.0 i zasilany bezpośrednio przez to złącze oraz PX-EH40L - 3,5-calowy dysk o pojemności 400 GB z interfejsem Ethernet 100/10Base-T, który pełni rolę pamięci NAS i może działać również jako serwer wydruku lub serwer FTP. Oprócz tego, PX-EH25L oferuje funkcję automatycznego tworzenia kopii zapasowych plików na podłączonym do urządzenia przez interfejs USB dodatkowym zewnętrznym dysku o takiej samej pojemności. Dyski Plextor są przeznaczone do pracy pod kontrolą systemów Windows. Dystrybutorem urządzeń Plextor jest Alstor.

Maxtor Shared Storage Plus

Natomiast Maxtor Shared Storage Plus to dyskowe pamięci NAS przeznaczone do przechowywania, współużytkowania, drukowania i tworzenia kopii zapasowych plików w sieciach, z których korzysta do 20 użytkowników. Dostępne są modele o pojemnościach 200, 300 i 500 GB. Urządzenia mają wbudowany serwer mediów umożliwiający współużytkowanie danych oraz ich strumieniowe przesyłanie do urządzeń w sieci bez pośrednictwa komputera, a także własny serwer druku. Oprócz interfejsu Ethernet urządzenia są też wyposażone w 2 porty USB pozwalające na podłączenie drukarek lub zewnętrznych napędów dyskowych z takim interfejsem. Oprogramowanie kontrolujące pracę Maxtor Shared Storage Plus udostępnia szczegółowe informacje o stanie danych i samego urządzenia. Pozwala także nadawać uprawnienia do katalogów, definiować harmonogramy wykonywania kopii bezpieczeństwa lub odtwarzania danych. Sugerowane ceny Maxtor Shared Storage Plus to - zależnie od pojemności - 1,2-1,7 tys. zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200